រាជធានីភ្នំពេញ, ថ្ងៃទី ២៨ ខែ មករា ឆ្នាំ ២០១៨ ៖ បន្ទាប់ពីបានចំណាយពេលជាង ៦ខែ ក្នុងការកែសម្រួលគោលគំនិតរបស់ខ្លួនក្នុងការបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃឈ្មោះ GoSoccer ដែលជាកម្មវិធីជួយក្នុងការកក់ និង គ្រប់គ្រងទីលានបាល់ទាត់ជុំវិញទីក្រុងភ្នំពេញ ក្រុមនិស្សិតឆ្នើមចំនួនប្រាំរូបដែលមានឈ្មោះថា GoSoccer ត្រូវបានជ្រើសរើសជាក្រុមជ័យលាភីក្នុងកម្មវិធីរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលមានឈ្មោះថា SmartStart៖ កម្មវិធីអ្នកបង្កើតថ្មីវ័យក្មេង។
ចាប់ពីដំណាក់កាលដំបូងដែលរួមមានក្រុមចំនួនជាង៣០ ក្រុម GoSoccer បានប្រកួតប្រជែងគ្នាជាមួយក្រុមចំនួន៤ទៀត នៅឯ Impact Hub ភ្នំពេញ ដោយម្នាក់ៗតស៊ូដល់ទីបញ្ចប់ ដើម្បីបញ្ចុះបញ្ចូលគណៈកម្មការ អំពីភាពមានប្រៀបជាងរបស់ផលិតផល និងការអភិវឌ្ឃន៍របស់គេ ក្នុងនាមជាក្រុមមួយ។
គណៈកម្មការមួយក្នុងចំណោម៥រូប កញ្ញា ណាឌៀ ហ្វាង មកពី ក្រុមហ៊ុន TRYBE បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានការស្ងើចសរសើរចំពោះក្រុម GoSoccer ។ ពួកគេពិតជាបានចំណាយពេលយ៉ាងច្រើន ដើម្បីស្វែងរកតម្រូវការរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា អ្វីដែលធ្វើឱ្យផលិតផលពួកគេ មានភាពខុសប្លែកពីគេ និងសំខាន់ ព្រមទាំងបានសម្រឹតសម្រាំងគំនិតនិងទ្រឹស្តីរបស់ពួកគេ ឱ្យក្លាយជាអ្វីដែលអាចយកមកប្រើប្រាស់បានក្នុងជីវិតជាក់ស្តែងតែម្តង។”
ក្រុមទាំង ៥ ក្នុងវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ គឺជានិស្សិតមកពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាគីរីរម្យ សាកលវិទ្យាល័យហ្សាម៉ាន់ វិទ្យាស្ថានជាតិប្រៃសណីយ៍ ទូរគមនាគមន៍ បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍និងព័ត៌មាន និង សាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកកាំងភ្នំពេញ និងវិទ្យាស្ថានខេមអេដប៊ីហ្ស៊ីនិសស្គូល។
គំនិតបង្កើតកម្មវិធីបែបប្រកួតប្រជែង ដទៃទៀតមានដូចជា កម្មវិធី Ligo ដែលជាកម្មវិធីទូរស័ព្ទរៀនភាសាខ្មែរ; កម្មវិធី Prestige Gift ដែលជាកម្មវិធីផ្តល់សេវាពិគ្រោះយោបល់អំពីកាដូ សេវាវេចខ្ចប់ និងសេវាដឹកជញ្ជូន; កម្មវិធី SPARE គឺជាកម្មវិធីផ្តល់សេវាកម្មសម្រួលដល់ការកក់ ឬក៏ជួលអចលនទ្រព្យ និងកន្លែងធ្វើការ; ហើយនិងកម្មវិធី Propey ដែលជាកម្មវិធីផ្តល់សេវាកម្មរៀបចំគម្រោងរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍។
ក្រុមជ័យលាភីទាំងប្រាំនេះ បានទទួលទឹកប្រាក់ចំនួន ៤០០០ ដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក និងកម្មវិធីបំប៉ន រយៈពេល ៦ខែ ជាមួយនឹង Impact Hub ភ្នំពេញ កាលពីខែឧសភា ឆ្នាំ ២០១៧ ពីក្រុមហ៊ុន Smart ដែលជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុខគេក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ក្រុមទាំងប្រាំបានកំពុងប្រឹងប្រែងយ៉ាងខ្លាំងនៅថ្ងៃនេះ ដើម្បីទទួលបានរង្វាន់ជាប្រាក់ឧបត្ថម្ភទាំងស្រុង សម្រាប់ដំណើរកំសាន្ត “Tech Trip” ទៅប្រទេសសិង្ហបុរី ដើម្បីធ្វើទស្សនៈកិច្ចនៅក្រុមហ៊ុននានាដូចជា ក្រុមហ៊ុន Facebook ក្រុមហ៊ុន Google និងក្រុមហ៊ុន Microsoft នេះបើតាមការពន្យល់របស់នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោកថូម៉ាស ហ៊ុន។
“វាពិតជាអស្ចារ្យណាស់ ដែលយើងបានឃើញក្រុមទាំងនេះរីកចម្រើនជាខ្លាំងដូច្នេះ។ ការធ្វើបទបង្ហាញចុងក្រោយ និង ផលិតផលរបស់ពួកគេនៅថ្ងៃនេះ ត្រូវបានកែលម្អបានច្រើនជាងពេលដែលពួកគេបង្ហាញយើងលើកដំបូងពីគំនិតរបស់ពួកគេ។ ក្រុមហ៊ុន Smart មានមោទនភាពណាស់ ដែលអាចគាំទ្រនូវគំនិតឌីជីថលថ្មីៗទាំងនេះ ក៏ដូចជាអភិវឌ្ឍសហគ្រិនក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាទៅអនាគត សម្រាប់ប្រព័ន្ធអេកូឌីជីថលដែលពោរពេញដោយសក្តានុពលរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ សូមអបអរសាទរដល់ ក្រុម GoSoccer ខ្ញុំជឿជាក់ថាអ្នកនឹងមានពេលវេលាដ៏ល្អ នៅប្រទេសសិង្ហបុរី។”
កញ្ញា Mélanie Mossard នាយកផ្នែកសហគមន៍នៅ Impact Hub ភ្នំពេញ បានយល់ស្របនឹងលោក ថូម៉ាស ចំពោះលទ្ធផលជារួមដែលក្រុមទាំងអស់បានសម្រេចបានថា៖ “វាពិតជារឿងអស្ចារ្យណាស់ ដែលក្រុមទាំង ៥ ចូលរួមជាមួយយើង ក្នុងអំឡុងពេលនៃវគ្គបំពាក់បំប៉ន ដែលចង្អុលបង្ហាញឱ្យឃើញពីសមត្ថភាពរបស់អ្នកមានទេពកោសល្យកម្ពុជា។ យើងទាំងអស់គ្នាសុទ្ធតែបានទទួលការលើកទឹកចិត្ត ដែលបានមើលឃើញពីការលះបង់ និងការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏មុះមុត របស់ក្រុមទាំងអស់ចំពោះការសម្ពោធនូវដំណោះស្រាយ និងគំនិតឌីជីថលរបស់ពួកគេ។”
កម្មវិធី SmartStart គឺជាកម្មវិធីមួយក្នុងចំណោមកម្មវិធីជាច្រើន ដែលក្រុមហ៊ុន Smart កំពុងចូលរួមជាមួយយុវជនកម្ពុជា ដើម្បីលើកតម្កើងការចូលរួមចំណែកក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងជំរុញឱ្យមានការបង្កើតកម្មវិធីបច្ចេកវិទ្យាដែលផលិតនៅក្នុងស្រុក។ កម្មវិធីនេះ ត្រូវបានសម្ពោធកាលពីឆ្នាំមុន ដោយមានការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីសំណាក់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា រួមទាំងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ផងដែរ។ ក្រៅពីកម្មវិធីគំនិតច្នៃប្រឌិតបច្ចេកវិទ្យាទាំងនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart ក៏គាំទ្រវិស័យអប់រំ សហគមន៍កីឡា និងគំនិតផ្តួចផ្តើមផ្នែកបរិស្ថានផ្សេងៗ នៅទូទាំងប្រទេស ដើម្បីជាផ្នែកមួយនៃផែនការនិរន្តភាពរបស់ខ្លួន។

Phnom Penh, 28th January 2018: After more than 6 months refining their concept for a platform to allow booking and management of football pitches across Phnom Penh, the five strong students of a team, called GoSoccer was chosen as the winner of Smart Axiata’s inaugural SmartStart: Young Innovator Program.
From an initial pool of over 30 teams, GoSoccer squared up to four other teams at Impact Hub Phnom Penh, each vying to convince the judging panel of the superiority of their product and development as a team.
“We were very impressed with GoSoccer. They have clearly spent a lot of time determining the needs of Cambodians, what makes their proposition unique and important, and refining the practicalities of bringing their idea to life,” said one of the judges, Nadia Wong, Founder of TRYBE.
The five teams in the final were made up of students from Royal University of Phnom Penh, Institute of Technology of Cambodia, Kirirom Institute of Technology, Zaman University, National Institute of Posts, Telecoms & ICT, American University of Phnom Penh, and CamEd Business School.
Other contending app ideas were Ligo, a mobile Khmer language learning application; Prestige Gift, a gift consultation, wrapping and delivery service; SPARE, a service to simplify booking or renting real estate and working spaces; and Propey, a wedding planning service.
All five teams had received 4,000 USD and a six-month incubator program with Impact Hub Phnom Penh in May 2017 from Smart, Cambodia’s leading mobile telecommunications company and were battling it out today for a fully-funded “tech trip” to Singapore to visit the likes of Facebook, Google and Microsoft, explained Smart Axiata CEO Thomas Hundt.
“It is fantastic to see how far these teams have progressed; their final pitches today and products presented were much more polished than when they first told us their ideas. Smart is proud to be able to support new digital ideas as well as develop future tech entrepreneurs for Cambodia’s promising digital ecosystem. Congratulations to GoSoccer, I am sure you will have a rewarding time in Singapore.”
Mélanie Mossard, Impact Hub Phnom Penh Director of Community, concurred with Thomas on the overall performance of all teams: “It was great having these five teams with us during the incubation period, demonstrating the capabilities of Cambodian talent. We are all encouraged to see how much dedication and commitment has been put in by all teams towards launching their digital solutions and ideas.”
The SmartStart program is one of many ways in which Smart is engaging young Cambodians to boost participation in the Kingdom’s tech space and push the creation of homegrown tech applications. It was launched last year with strong endorsement from the Ministry of Education, Youth and Sport and the Ministry of Posts and Telecommunications. Besides such Tech Innovation programs, Smart also supports Education, Community Sports, and Environmental initiatives across the country as part of its sustainability agenda.