ថ្ងៃទី ២៨ ខែ មិថុនា ឆ្នាំ ២០១៧ – កាលពីពេលថ្មីៗនេះ គំនិតផ្តួចផ្តើម តោះអាន! នៃមូលនិធិអាស៊ី ទើបតែបានបញ្ចេញសៀវភៅសម្រាប់កុមារពោរពេញដោយរូបភាពរស់រវើកចំនួន ៨ ក្បាលបន្ថែមទៀត ក្រោមប្រធានបទ “ក្មេងស្រីអាចធ្វើអ្វីក៏បាន”។ តួអង្គនាំមុខសំខាន់ក្នុងសៀវភៅជាភាសាខ្មែរទាំងនេះ គឺតួអង្គស្រីដែលពោរពេញដោយភាពរឹងមាំ ហ៊ានជំនះឧបសគ្គគ្រប់បែបយ៉ាង ប្រកបដោយភាពក្លាហាន និងភាពប៉ិនប្រសប់។ ក្នុងសាច់រឿងទាំងនេះ តួអង្គស្រីគឺជាអ្នកបើកយានអាវកាសដើម្បីជួយសង្គ្រោះព្រះអាទិត្យ រារាំងមនុស្សពិភពក្រៅមិនឲ្យសាងសង់ទីក្រុងដែកលើកោះដ៏ស្រស់ស្អាត រៀបចំគម្រោងការបន្លាចចាបចិត្តកំណាចឲ្យហើរចេញទៅឆ្ងាយ និងដើរដំណើរផ្សងព្រេងផ្សេងទៀត។
អ្នកនិពន្ធ អ្នកគូររូបភាព និងអ្នករចនាក្រាហ្វិចជាជនជាតិខ្មែរ ដែលមានសាវតារចម្រុះ បានចូលរួមសហការគ្នាក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ “ហាក់កាសន” ផលិតសៀវភៅរឿង រយៈពេលមួយថ្ងៃ ដើម្បីបង្កើតរឿងជាមួយនឹងស្នាដៃគំនូរដើម។ ក្រៅពីលើកទឹកចិត្តឲ្យមានការបង្កើតសៀវភៅរឿងកុមារដែលមានគុណភាពខ្ពស់ គម្រោងនេះក៏មានគោលបំណងបណ្តុះ និងផ្តល់ការលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកដែលមានជំនាញផលិតសៀវភៅសម្រាប់កុមារផងដែរ។ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំសម្រាប់គម្រោងតោះអាន! នេះ បានផ្តល់រង្វាន់ជាទូរស័ព្ទស្មាតហ្វូន ដល់អ្នកដែលចូលរួមក្នុងកម្មវិធីហាក់កាសននេះ ដោយបែងចែកជាប្រភេទដូចតទៅ៖ ក្រុមការងារហាក់កាសនឆ្នើមបំផុត អ្នកគូសរូបឆ្នើមបំផុត អ្នកនិពន្ធឆ្នើមបំផុត និងអ្នកដែលផ្តល់គំរូភាពប្រចាំថ្ងៃ។
សៀវភៅទាំងនេះមានសម្រាប់ដោនឡូតដោយមិនគិតថ្លៃពីគេហទំព័រតោះអាន! សៀវភៅអេឡិចត្រូនិចជាភាសាខ្មែរ គ្រូកម្ពុជា OER កម្ពុជា និងបណ្ណាល័យឌីជីថលផ្សេងទៀត។ សៀវភៅទាំងនេះប្រើប្រាស់អាជ្ញាប័ណ្ណប្រភេទ non-commercial Creative Commons មិនសម្រាប់គោលបំណងពាណិជ្ជកម្ម មានន័យថា គ្រប់គ្នាអាចយកខ្លឹមសារសៀវភៅទាំងនេះទៅកែសម្រួល ឬប្រើប្រាស់ឡើងវិញបាន។
លោក ថូម៉ាស ហាន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទចល័ត Smart Axiata បានចូលរួមអបអរសាទរ មូលនិធិអាសុី និង ជ័យលាភីទាំងអស់ ក្នុងការបញ្ចប់សៀវភៅអេឡិចត្រូនិចចុងក្រោយនេះ។ “ក្នុងនាមជាដៃគូចម្បងនៃកម្មវិធី យើងមានមោទនភាពខ្លាំងណាស់ចំពោះអ្នកនិពន្ធកម្ពុជា វិចិត្រករ និង អ្នករចនា ដែលបានចូលរួមបង្កើតសៀវភៅអេឡិចត្រូនិចទាំងអស់នេះ ដែលនឹងត្រូវដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ដោយសេរីលើបណ្ណាល័យឌីជីថលជាច្រើន។ ក្រុមហ៊ុន Smart ជឿជាក់ថា ប្រព័ន្ធឌីជីថល គឺជាអនាគត! ខ្ញុំសង្ឃឹមថា សៀវភៅអេឡិចត្រូនិចទាំងអស់នេះ និង សៀវភៅដែលបង្កើតឡើងនៅថ្ងៃខាងមុខ ក្រោមប្រធានបទដ៏មានឥទ្ធិពល នឹងជម្រុញទឹកចិត្តអ្នកអានកម្ពុជា និង អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ជាច្រើនទៀតឲ្យចូលរួមក្នុងកិច្ចផ្ដួចផ្ដើមនេះ។”
ព្រឹត្តិការណ៍ហាក់កាសន ត្រូវបានរៀបចំឡើង ក្នុងន័យជម្រុញឲ្យមានការចាប់អារម្មណ៍លើការអាន តាមរយៈការធ្វើឲ្យមានការចែកចាយឲ្យបានទូលំទូលាយនូវសៀភៅដែលផ្តល់នូវភាពសប្បាយរីករាយជក់ចិត្តសម្រាប់កុមារ និងទាក់ទាញដែលអ្នកមានទេពកោសល្យឲ្យចូលរួមក្នុងឧស្សាហកម្មបោះពុម្ពផ្សាយក្នុងស្រុក។ ចាប់តាំងពីចាប់ផ្តើមក្នុងប្រទេសកម្ពុជា កាលពីខែ កញ្ញា ឆ្នាំ ២០១៦ មក មានសៀវភៅចំនួន ១២ ក្បាលហើយ ដែលត្រូវបានផលិត ហើយសៀវភៅ ៨ ក្បាលទៀត ក្រោមប្រធានបទ “វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា (STEM) សម្រាប់កុមារ” នឹងត្រូវផលិត ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ហាក់កាសន ក្នុងខែ សីហា ខាងមុខនេះ។
គំនិតផ្តួចផ្តើមតោះអាន! ជាគម្រោងដែលផលិតសៀវភៅប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ សម្រាប់ឲ្យកុមារអាននៅគ្រប់ពេល គ្រប់ទីកន្លែងជាភាសាដែលពួកគេប្រើប្រាស់ក្នុងផ្ទះ និងក្នុងសាលារៀន។ វេទិកាក្នុងទម្រង់ឌីជីថល និងឧបករណ៍ដែលងាយស្រួលប្រើប្រាស់ ផ្តល់លទ្ធភាពឲ្យសហគមន៍អាចបង្កើតបណ្ណាល័យរបស់ខ្លួនយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាព អស់ថវិកាតិច និងមានការចូលរួមយ៉ាងទូលំទូលាយ។

28 June 2017– The Asia Foundation’s Let’s Read! initiative has released eight new, vibrantly illustrated children’s books with the theme “Girls Can Do Anything.” The Khmer-language collection features strong female leading characters who overcome obstacles with courage and ingenuity. In the stories, the female characters build a flying contraption to save the sun, dissuade aliens from building an iron city on a beautiful island, devise a plan to scare away a wicked crow, and a host of other adventures.
Cambodian writers, illustrators, and graphic designers from a variety of backgrounds joined forces during a one-day storybook “hackathon” to create the original illustrated stories. In addition to stimulating the creation of high-quality children’s books, the project aims to cultivate and motivate children’s book professionals. Smart Axiata, Cambodia leading operator and the main sponsor of Let’s Read!, provided smartphone prizes to hackathon participants in the following categories: Best Hackathon Team, Best Illustrator, Best Writer and Role Model of the Day. (Insert Photos below with names of winners in the caption).
The books are available for download for free from the Let’s Read! Khmer E-Books website, Krou Cambodia, OER Cambodia, and other digital libraries. They are licensed under a non-commercial Creative Commons license, enabling anyone to adapt or reuse the content.
Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata congratulated Asia Foundation and the winners for the release of the latest e-books. “As the main partner of this program, we are very proud of the Cambodian writers, illustrators and graphic designers for coming together to release these e-books, which will be available for free on many digital libraries. We at Smart believe that digital is the future! I hope these e-books and the future ones will inspire many Cambodian readers and more developers to be involved in this initiative.”
The hackathon series aims to catalyze greater interest in reading by making fun, engaging children’s books more widely available and attracting talent to the local publishing industry. Twelve books have been produced since its launch in Cambodia in September 2016, and another 8 books themed “STEM for Kids” will be created at an August hackathon.
The Let’s Read! initiative makes high-quality books available for children to read anytime, anywhere in languages they use at home and school. Its digital platform and easy-to-use tools empower communities to effectively, efficiently, and inclusively create and access their own libraries.