ពិព័រណ៌ជំនាញសិក្សា និងការងារ ប្រចាំឆ្នាំ របស់សមាគម FUSAAC ធ្វើតាមអនឡាញ
«ពិព័រណ៌ជំនាញសិក្សា និងការងារ» ប្រចាំឆ្នាំ របស់សមាគម FUSAAC ធ្វើតាមអនឡាញ ដោយមានការគាំទ្រពីក្រុមហ៊ុន Smart Axiata
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី២៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០ – សមាគមអតីតនិស្សិតអាហារូបករណ៍សហរដ្ឋអាមេរិក (FUSAAC) ក្រោមភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានផ្ដើមកម្មវិធី «ពិព័រណ៌ជំនាញសិក្សា និងការងារ» ប្រចាំឆ្នាំរបស់ខ្លួន តាមអនឡាញ ដោយបង្កើតបណ្ណាល័យឌីជីថល ដែលមានវីដេអូ និងកម្មវិធីផតឃែស (Podcasts) ចំនួន ១០០ ស្ដីអំពី មុខវិជ្ជាសិក្សា និងវិជ្ជាជីវៈផ្នែក វិទ្យាសាស្ត្រ គណិតវិទ្យា វិស្វកម្ម និងបច្ចេកវិទ្យា (STEM) ជាច្រើន និងមានសេវាផ្តល់ប្រឹក្សាមុខរបរ និងអាជីពផងដែរ។
ពិព័រណ៌ជំនាញសិក្សា និងការងារ របស់សមាគម FUSAAC ដែលបានរៀបចំឡើងរៀងរាល់ឆ្នាំតាំងពីឆ្នាំ ២០០៩ នៅតែមានគោលបំណងដូចរាល់ដង ពោលគឺជួយសិស្សានុសិស្សជ្រើសរើសជំនាញសិក្សា ដែលត្រឹមត្រូវសម្រាប់ពួកគេ។ ក៏ប៉ុន្ដែដោយសារ ការរាតត្បាតជាសកលនៃវីរុសកូវីដ១៩ សមាគម និងក្រុមហ៊ុន Smart បានផ្ដួចផ្ដើមបង្កើតបណ្ណាល័យឌីជីថលនៃជំនាញសិក្សា ដែលជួយឱ្យសិស្សានុសិស្សកាន់តែច្រើនឡើងនៅទូទាំងប្រទេសអាចស្វែងរកព័ត៌មានបាន។ ចាប់តាំងពីពិព័រណត្រូវបានរៀបចំដំបូង ព្រឹត្តិការណ៍នេះបានជួយសិស្សានុសិស្សចំនួនជាង ២៤០០ នាក់ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ក្នុងការជ្រើសរើសមុខជំនាញសាកលវិទ្យា-ល័យរបស់ពួកគេ រួមទាំងអាជីពដែលពួកគេប្រាថ្នានាពេលអនាគត ។
កម្មវិធីពិព័រណ៌ជំនាញសិក្សា និងការងារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញនេះទទួលបានគាំទ្រពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និង ការគាំទ្រពីស្ថានទូតសហរដ្ឋអាមេរិកនៅកម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។
លោក ហោ តូនី អ្នកសម្របសម្រួលគម្រោងនៃសមាគម FUSAAC បានឲ្យដឹងថា៖ «ថ្វីបើមានការរឹតត្បិតដោយសារ កូវីដ១៩ យើងនូវតែប្ដេជ្ញាបន្តពិព័រណ៌ជំនាញសិក្សា និងការងារ តាមរយៈអនឡាញ ដើម្បីចែករំលែកព័ត៌មាន ដែលមានប្រយោជន៍ និងជួយសិស្សានុសិស្សក្នុងការសម្រេចចិត្តលើជំនាញសិក្សា ឬអាជីពនាពេលអនាគរបស់ពួកគេ ហើយ សូមថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលបានគាំទ្រពួកយើងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។»
ការផ្តល់លទ្ធភាពឱ្យយុវជនធ្វើការជ្រើសរើសមុខជំនាញប្រកបដោយព័ត៌មានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ គឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយ ក្នុងការបង្កើតឱកាសសម្រាប់ពួកគេ ដើម្បីបន្តការសិក្សាទៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា។ កម្មវិធី អាហារូបករណ៍ SmartEdu ដែលបានផ្តល់និស្សិតនូវអាហារូបករណ៍ជាមួយនិងប្រាក់ខែពេញលេញ ក៏ដូចជាប្រាក់ឧបត្ដមប្រចាំខែពេញមួយឆ្នាំសិក្សានៅមហាវិទ្យាល័យផងដែរ ក៏មានមានគោលដៅបង្កើតឱកាសទាំងអស់នេះផងដែរ។
នាយកប្រតិបត្តិរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន (Thomas Hundt) បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ពិព័រណ៌ជំនាញសិក្សា និងការងារ ស្របតាមគោលដៅដែលយើងព្យាយាមសម្រេចជាមួយ កម្មវិធី SmartEdu Discovery Day ដែលជាពិព័រណ៌មួយនៅតាមបណ្តាខេត្តនានាជុំវិញប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីមុខវិជ្ជាផ្សេងៗនៅសាកលវិទ្យាល័យ និងស្វែងរកអ្នកមានទេពកោសល្យឆ្លាតវៃសម្រាប់កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu។»
លោក ថូម៉ាស បានបន្ថែមទៀតថា៖ «ការបង្កើតឱកាសសម្រាប់សិស្សានុសិស្សកម្ពុជាក្នុងវិស័យអប់រំ ជាពិសេសក្នុង វិស័យអប់រំ STEM គឺជាភាពស្នូលនៃបេសកកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។ ដូច្នេះ ទោះបីយើងមានការសោកស្តាយដែលយើងមិនបានចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍ដោយផ្ទាល់ក្នុងឆ្នាំនេះ យើងរីករាយដែលបានឃើញពិព័រណ៌ជំនាញសិក្សា និងអាជីពបន្តធ្វើតាមអនឡាញ ជាមួយការគាំទ្រពីយើង។»
វីដេអូ និងកម្មវិធីផតឃែស (Podcasts) ចំនួន ១០០ នឹងត្រូវចាក់បញ្ចាំងលើទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ សមាគម FUSAAC និង Smart for Cambodia និង គេហទំព័រផ្លូវការរបស់ សមាគម FUSAAC តាមរយៈ www.fusaac.org។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.facebook.com/fusaac ឫ www.facebook.com/smartforcambodia ។
អំពី FUSAAC
សមាគមអតីតនិស្សិតអាហារូបករណ៍សហរដ្ឋអាមេរិក ត្រូវបានបង្កើតឡើងជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី១៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០០១។ បច្ចុប្បន្ន សមាគមនេះមានសមាជិកប្រមាណ ៣០០នាក់ ដែលសុទ្ធសឹងជាអតីតនិស្សិតដែលទទួលបានអាហារូបករណ៍ផ្សេងៗទៅសិក្សានៅសហរដ្ឋអាមេរិក។

FUSAAC’s annual Major and Career Fair goes digital with Smart Axiata’s support
Phnom Penh, December 28, 2020 – The Fulbright and Undergraduate State Alumni Association of Cambodia (FUSAAC), in partnership with Smart Axiata, has launched its annual Major and Career Fair online with the creation of a digital library featuring 100 videos and podcasts covering a wide range of STEM subjects and professions – and career counseling services.
The premise of FUSAAC’s Major and Career Fair, which has been organized every year since 2009, remains much the same, with the exception that the digital library will now be available to a much larger audience across Cambodia due to the constraints of the COVID-19 pandemic. Since it was first organized, the event has helped more than 2,400 students each year to choose their university major with their desired future career in mind.
The online initiative has been endorsed by the Ministry of Education, Youth and Sport and supported by the US Embassy and Smart Axiata.
Hor Tony, FUSAAC Program Coordinator, said “despite the COVID-19 restrictions, we are still determined to go ahead with an online version of the Major and Career Fair to share useful information online and help students decide their academic majors or future careers, thanks to the financial support from Smart Axiata.”
Enabling young people to make informed choices is an as important step as creating opportunities for them to pursue higher education. A program that aims to create these opportunities is the SmartEdu Scholarship Program, which provides students with a fully paid scholarship as well as monthly stipends throughout their college years.
Chief Executive Officer of Smart Axiata Thomas Hundt said: “The Major and Career Fair is closely aligned with what we try to achieve with our SmartEdu Discovery Day – a compact fair roadshow across provincesin Cambodia aiming to raise awareness of different university majors and to uncover bright talents for the SmartEdu Scholarship Program.”
“Helping to create opportunities for Cambodian students in education, especially within STEM education, is a core aspect of our mission at Smart Axiata. So, while we regret that we won’t be able to participate in a physical event this year, we are glad to see the Major and Career Fair going ahead online with our support,” Thomas added.
The 100 videos and podcasts will be premiered on FUSAAC’s and Smart for Cambodia’s Facebook pages and FUSAAC’s official website www.fusaac.org. For more information, please visit www.facebook.com/fusaac or www.facebook.com/smartforcambodia.
About FUSAAC
The Fulbright and Undergraduate State Alumni Association of Cambodia was officially established on November 16, 2001. The Association currently has more than 1000 members, all of whom are alumni who have received scholarships sponsored by the US Department of State.