ក្រុមហ៊ុន ជូនអ្នក បានឈ្នះពានរង្វាន់ក្រុមហ៊ុនបង្កើតថ្មីល្អបំផុតនៅកម្ពុជាពី Seedstars ជាមួយឱកាសឈ្នះមូលនិធិវិនិយោគរហូតដល់ 1 លានដុល្លារអំឡុងពេលធ្វើបទបង្ហាញទាញការវិនិយោគនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលរបស់ Seedstars កម្រិតតំបន់អាស៊ី និងកម្រិតពិភពលោក
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ២១ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០១៨ – កិច្ចប្រជុំកំពូលបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា បានបញ្ចប់កាលពីថ្ងៃអាទិត្យកន្លងទៅនេះ ដោយមានការចូលរួមពីវាគ្មិនអន្តរជាតិ អាជីវកម្មបង្កើតថ្មីក្នុងស្រុក ដែលមានសក្ដានុពលនានា និងបានបង្ហាញឲ្យឃើញពីកាលានុវត្តន៍ភាពសម្រាប់ប្រព័ន្ធអាជីវកម្មបច្ចេកវិទ្យា ដែលកំពុងមានសន្ទុះខ្លាំងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ដោយមានការរៀបចំដោយក្រុមហ៊ុន Smart Axiata និងវិទ្យាស្ថានជាតិប្រៃសណីយ៍ ទូរគមនាគមន៍ បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន (NIPTICT) និងដោយមានការគាំទ្រពីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ (MPTC) និងមូលនធិកសាងសមត្ថភាព និងការស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍ (CBRDF) កិច្ចប្រជុំកំពូលបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ត្រូវបានរៀបចំជាលើកដំបូងក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ចាប់តាំងពីថ្ងៃសុក្រ កម្មវិធីជាច្រើន ដែលបង្កើតឡើងដោយក្រុមហ៊ុន Smart ត្រូវបានអនុវត្តនៅក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ ដែលក្នុងនោះមានដូចជា៖
• កម្មវិធី Seedstars World ជាកម្មវិធីប្រកួតធំជាងគេបំផុតសម្រាប់អាជីវកម្មបង្កើតថ្មីក្នុងប្រទេសកំពុងលូតលាស់ ដែលក្នុងនោះមានកម្មវិធី Bootcamp រយៈពេលពីរថ្ងៃ ព្រមជាមួយនឹងឱកាសក្នុងការហ្វឹកហាត់ ដោយគ្រូល្បីៗក្នុងស្រុក ក៏ដូចជាអន្តរជាតិ។
• កម្មវិធីជជែកកសាងបណ្ដាញអាជីវកម្មបង្កើតថ្មី/វិនិយោគិន (Startup/Angels) ដែលមានការចូលរួមពីសំណាក់តួអង្គនានាទាំងក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិ ក្នុងរង្វង់អាជីវកម្មថ្មី រួមទាំងគ្រូមកពីកម្មវិធី Seedstars Bootcamp ផងដែរ
• BarCamp ដែលជាកម្មវិធីបច្ចេកវិទ្យាធំជាងគេបំផុតនៅកម្ពុជា ក្នុងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីបច្ចេកវិទ្យា សហគ្រិនភាព និងអាជីវកម្មថ្មី
• Facebook Developer Circle ដែលជាសហគមន៍អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ ដែលចែករំលែកពីបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ និងប្រមូលផ្ដុំទៅដោយអ្នកជំនាញក្នុងស្រុក
• “Startup Kingdom” ដែលបង្ហាញពីរបាយការណ៍អាជីវកម្មថ្មីនៅកម្ពុជា ដែលគ្រោងនឹងចេញផ្សាយឆាប់ៗ
• កម្មវិធី Smart TechTalk ដែលជាវេទិកាប្រចាំឆ្នាំ ដែលមានការចូលរួមពីវារគ្មិនអន្តរជាតិ និងវគ្គពិភាក្សាផ្សេងៗ
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata គឺជាកម្លាំងចលករនៅពីក្រោយវិស័យបច្ចេកវិទ្យាក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ថាមពលនិងចំណង់ចំណូលចិត្តដែលបានមើលឃើញក្នុងអំឡុងពេលនៃព្រឹត្តិការណ៍ក្នុងអំឡុងពេលចុងសប្តាហ៍នេះដូចជា BarCamp កិច្ចប្រជុំបច្ចេកវិទ្យា និងការប្រកួតប្រជែង Seedstars … គឺពិតអស្ចារ្យនិងលើកទឹកចិត្តជាខ្ពស់ណាស។ វាបង្ហាញឲ្យឃើញថាផ្លូវដែលយើងកំពុងធ្វើដំណើរគឺត្រឹមត្រូវណាស់។ ក្រុមហ៊ុន Smart នឹងកំណត់នូវការធ្វើដំណើរនោះដោយដាក់បន្ទុកទាំងអស់របស់យើងនៅពីក្រោយការហ្វឹកហាត់បន្ថែមអភិវឌ្ឍនិងជំរុញប្រព័ន្ធអេកូសម្រាប់ការចាប់ផ្តើមនិងបច្ចេកវិទ្យាថ្មី “។ លោក Thomas Hundt នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា:
វាគ្មិនអន្តរជាតិនានាមកពីក្រុមហ៊ុន Google, Facebook, Leaderonomics, Huawei, Transcosmos និង Digital Ventures បានទាក់ទាញចំណាប់អារម្មណ៍ពីអ្នកចូលរួមជាច្រើនក្នុងកម្មវិធីនាព្រឹកថ្ងៃអាទិត្យ ខណៈដែលនៅពេលរសៀលវិញ វគ្គពិភាក្សាពិសេស ដែលមានការចូលរួមពីសំណាក់ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហរដ្ឋអាមេរិកប្រចាំកម្ពុជា តំណាងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនGoogle, Seedstars និង Smart Axiata បានពិភាក្សាលើប្រធានបទនានាផ្ដោតលើ “ការប្រើប្រាស់ថាមពលនៃនវានុវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យាដើម្បីកម្ពុជា”។
ក្រៅពីការសង្ខេបលើរបាយការណ៍ស្ដីពីអាជីវកម្មថ្មីនៅកម្ពុជា ដែលនឹងចេញផ្សាយនាពេលខាងមុខ ដែលបង្ហាញដោយក្រុមហ៊ុន Raintree និង Mekong Strategic Partners ក៏មានអាជីវកម្មថ្មី កម្ពុជាចំនួន 10 បានបង្ហាញខ្លួន នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍រយៈពេល 3 ថ្ងៃរបស់ Seedstars ដើម្បីធ្វើបទបង្ហាញអំពីអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន ដល់គណៈកម្មការ ដែលសមាសភាពបុគ្គលល្បីៗក្នុងវិស័យអាជីវកម្មថ្មីលំដាប់អន្តរជាតិ ដូចជាលោក Feiruz Ikhwan ជា CFO ក្រុមហ៊ុនSmart Axiata កញ្ញា Pahrada Sapprasert ប្រធាន 500 Tuk Tuks លោក គឹម បូរ៉ា ដៃគូក្រុមហ៊ុន Mekong Strategic Parnters កញ្ញា Gabriela Fernandez ប្រធានប្រចាំតំបន់អាស៊ីរបស់ Seedstars លោកស្រី Zoe Ng សហស្ថាបនិក និងជាប្រធានក្រុមហ៊ុន Raintree និងបណ្ឌិត សេង សុភាព ប្រធានវិទ្យាស្ថាន NIPTICT។
ក្រុមហ៊ុន ជូនអ្នក បានឈ្នះ ពានរង្វាន់ក្រុមហ៊ុនបង្កើតថ្មីល្អបំផុតនៅកម្ពុជាពី Seedstars។ ក្នុងនាមជាជើងឯង ក្រុមហ៊ុននេះនឹងទទួលការអញ្ជើញឲ្យចូលរួមនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលតំបន់អាស៊ីឆ្នាំ ២០១៨ របស់ Seedstars ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅទីក្រុងបាងកក ជាលើកទីពីរ និងកិច្ចប្រជុំកំពូលពិភពលោក របស់ Seedstars នៅប្រទេសស្វ៊ីស ដែលក្នុងនោះក្រុមហ៊ុននឹងមានឱកាសឈ្នះរង្វាន់ជាការវិនិយោគដើមទុន ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ ១ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក និងរង្វាន់ផ្សេងទៀត។
បណ្ឌិត សេង សុភាព ប្រធានវិទ្យាស្ថាន NIPTICT បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ក្នុងរយៈកាលប៉ុន្មានឆ្នាំមកនេះ យើងបានសង្កេតឃើញមានព្រឹត្តិការណ៍ផ្នែកអាជីវកម្មថ្មី និងបច្ចេកវិទ្យាជាច្រើននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ប៉ុន្តែ កិច្ចប្រជុំកំពូលផ្នែកបច្ចេកវិទ្យានេះគឺជាព្រឹត្តិការណ៍ថ្មីសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នា ស្របពេលដែលយើងកំពុងអភិវឌ្ឍខ្លួនដើម្បីឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចបានយុគសម័យកម្ពុជាឌីជីថល។ ខ្ញុំមានមោទនភាពក្រៃលែងចំពោះមនុស្សគ្រប់គ្នាដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នា ដើម្បីរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍នេះឡើង។ ខ្ញុំមានជំនឿចិត្តថា បើទោះបីជាវិស័យបច្ចេកវិទ្យារបស់កម្ពុជាមិនទាន់មានការអភិវឌ្ឍន៍ខ្លាំងដូចបណ្ដាប្រទេសផ្សេងទៀតក្តី ប៉ុន្តែ យើងទាំងអស់គ្នាសុទ្ធតែបានមើលឃើញពីទេពកោសល្យ សេចក្តីតាំងចិត្ត និងសមត្ថភាពរបស់មនុស្សគ្រប់គ្នា”។
នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍កាលពីថ្ងៃអាទិត្យ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក៏បានដាក់ឲ្យដំណើរការនូវកម្មវិធី Application Program Interface (API) របស់ខ្លួន ដែលមានឈ្មោះថា “Ideamart powered by Smart” ដែលមានបំណងអនុញ្ញាតឲ្យមានការចូលរួម និងការចាប់ដៃគូបានលឿនៗនៅក្នុងមជ្ឈដ្ឋានឌីជីថល។ កម្មវិធីនេះនឹងក្លាយជាកម្លាំងជំរុញដល់អ្នកអភិវឌ្ឍ ដែលមានការលូតលាស់លឿន និងបណ្ដាញផ្គត់ផ្គង់ឯកសារនានា ដើម្បីរកប្រាក់ចំណូលពីការងាររបស់ខ្លួន តាមរយៈការចែករំលែក APIs ជាមួយនឹង Smart។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមស្ដីពីព្រឹត្តិការណ៍ផ្សេងៗ និងស្ដីពី Ideamart សូមតាមដានទំព័រ Facebook របស់ Smart គឺ “Smart for Cambodia” ដោយចុចត្រង់នេះ www.facebook.com/smartforcambodia ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.smart.com.kh

Joonaak Delivery wins Seedstars’ Best Startup Cambodia award, stands to win up to 1 million USD in funding during pitches at Seedstars’ Asia and Global Summits.
Phnom Penh, 21st October 2018: The Cambodia Tech Summit wrapped up on Sunday after a busy weekend that showcased international speakers, promising local startups and highlighted opportunities for Cambodia’s blossoming technology ecosystem.
Organized by Smart Axiata and the National Institute of Posts, Telecoms and ICT (NIPTICT), with the backing of the Ministry of Posts and Telecommunication (MPTC) and the Capacity Building and R&D Fund (CBRDF), the Cambodia Tech Summit is the first of its kind in Cambodia.
Since Friday, numerous initiatives powered by Smart were carried out in Phnom Penh:
- Seedstars World, the largest startup competition for emerging markets which includes a two-day Bootcamp with mentorship opportunities from high-profile local as well as international mentors;
- Startup/Angels networking talk series, featuring local and international startup ecosystem players, including those mentors from the Seedstars Bootcamp;
- BarCamp, the country’s largest tech, entrepreneurship and startup awareness program;
- Facebook Developer Circle, a collaborative developer community that shares the latest technologies and features local experts;
- ‘Startup Kingdom’, presentation of highlights of the upcoming Cambodia Startup Report;
- Smart TechTalk, an annual forum featuring international keynotes and panel sessions.
“Smart Axiata has been a driving force behind the tech sector development here in Cambodia. The energy and passion seen during the load of events during this weekend, the BarCamp, the Tech Summit as such, the Seedstars competition… was just amazing and highly encouraging. It endorsed that the road we are travelling on is very much right. We at Smart will set forth that journey by putting all our weight behind further grooming, developing and boosting the local startup and tech ecosystem,” said Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata.
International keynote speakers from Google, Facebook, Leaderonomics, Huawei, Transcosmos and Digital Ventures captivated the crowd on Sunday morning, while in the afternoon, a power-packed panel session, featuring the US Ambassador to Cambodia, Ministry of Economy and Finance, Google, Seedstars and Smart Axiata discussed topics centered around ‘Harnessing the Power of Digital Innovation for Cambodia’.
Besides a sneak preview of the upcoming Cambodia Startup Report by Raintree and Mekong Strategic Partners, 10 Cambodian startups took stage as part of the Seedstars 3-day event to pitch their businesses to a jury made up of local and international heavyweights – Feiruz Ikhwan, CFO of Smart Axiata; Pahrada Sapprasert, Director of 500 Tuk Tuks; Bora Kem, Partner of Mekong Strategic Partners; Gabriela Fernandez, Associate for Asia at Seedstars; Zoe Ng, Co-Founder & Managing Director of Raintree; and Dr. Seng Sopheap, President of NIPTICT.
Joonaak Delivery, a last-mile delivery service platform, won the Seedstars’ Cambodia Best Startup award. As champion, the company will be invited to participate at the Seedstars Asia Summit 2018, happening in Bangkok for the second time, and at Seedstars Global Summit in Switzerland, where they will have the chance to win up to 1 million USD in equity investments and other prizes.
“We have seen many startup and technology events in Cambodia over the last few years but this Tech Summit is a new milestone for all of us as we develop further towards realizing a digital Cambodia. I could not be prouder of everyone who has worked hard together to pull this off. I am very confident that even though Cambodia’s tech sector is not as developed as other markets, the talent, passion and capability is there for all to see!” said Dr. Seng Sopheap, President of NIPTICT.
At the event on Sunday, Smart Axiata also launched its Application Program Interface (API) platform, called ‘Ideamart powered by Smart’, which is intended to allow faster engagement and partnerships in the digital space. This platform will be an enabler to the fast-growing developer and content provider network to monetize their efforts via shared APIs with Smart.
For more information on such events and Ideamart, follow Smart’s “Smart for Cambodia” Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia or visit www.smart.com.kh.