Smart Axiata ចេញផ្សាយរបាយការណ៍និរន្តរភាពប្រចាំឆ្នាំ ២០១៧
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី១៩ ខែ តុលា ឆ្នាំ ២០១៨៖ ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata នាថ្ងៃនេះ បានបង្ហាញរបាយការណ៍និរន្តរភាពប្រចាំឆ្នាំ ២០១៧ របស់ខ្លួន ក្នុងពិធីនៅភោជនីយដ្ឋាន Topaz ដោយមានការចូលរួមពីភាគីពាក់ព័ន្ធជាច្រើន រួមមាន ឯកឧត្ដម ត្រាំ អ៊ីវតឹក រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ មន្ត្រីតំណាងក្រសួងនានា និងដៃគូអភិវឌ្ឍ។ របាយការណ៍នេះ បានឆ្លុះបង្ហាញឲ្យឃើញពីសមិទ្ធផលសំខាន់ៗ ដែលក្រុមហ៊ុនសម្រេចបានសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចសង្គមជាតិកម្ពុជា ក្នុងរយៈពេលពេញមួយឆ្នាំកន្លងទៅ។
ក្របខណ្ឌការងារនិរន្តរភាពរបស់ក្រុមហ៊ុន គឺដើរស្របទៅនឹងក្របខណ្ឌរបស់ក្រុមហ៊ុន Axiata Group ដែលជាម្ចាស់ភាគហ៊ុនរបស់ក្រុមហ៊ុន ដោយគ្របដណ្ដប់លើចំនុចផ្សេងៗ ក្រោមសសរស្ដម្ភទាំង៤ ដូចខាងក្រោម៖
• លើសពីប្រាក់ចំណេញរយៈពេលខ្លី៖ បង្កើតគុណតម្លៃរយៈពេលវែង តាមរយៈការវិនិយោគ ព្រមទាំងការបង្កើតនូវផលិតផល និងសេវាកម្មបែបបរិយាប័ន្ន។
• ការកសាងធនធានមនុស្ស៖ បណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សដែលមានទេពកោសល្យលំដាប់ពិភពលោក ដោយផ្អែកលើគុណតម្លៃស្នូលនានា ហើយផ្ដល់នូវមជ្ឈដ្ឋានធ្វើការមានភាពអំណោយផល ដែលជំរុញឲ្យមានភាពច្នៃប្រឌិត និងនវានុវត្តន៍ ។
• ដំណើរការល្អឥតខ្ចោះ៖ រៀបចំឲ្យមានការកែលម្អ និងការធ្វើអភិបាលកិច្ចលើដំណើរការអាជីវកម្ម ដើម្បីធានាឲ្យបាននូវប្រសិទ្ធភាព ក៏ដូចជាប្រសិទ្ធផលនៃដំណើរការអាជីវកម្មកាន់តែខ្ពស់ជាងមុន។
• ពិភពលោក&សង្គម៖ អនុវត្តនូវកម្មវិធីនានា ក្នុងបំណងកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់ផ្នែកបរិស្ថាន និងបានចូលរួមចំណែកផ្នែកទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ក្រុមហ៊ុន ទៅដល់សង្គមជាតិកម្ពុជា។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ក្រុមហ៊ុន Smart ទទួលស្គាល់ថា យើងមានទំនួលខុសត្រូវធំធេង ក្នុងការធានាឲ្យបានថា អាជីវកម្មរបស់យើងរីកចម្រើនទៅមុខ ព្រមគ្នានឹងការរីកចម្រើនរបស់ដៃគូពាក់ព័ន្ធនៅក្នុងស្រុក និងសហគមន៍មូលដ្ឋានផងដែរ។ យើងនឹងបន្តរក្សាតម្លាភាពនៅពេលដែលយើងបង្ហាញសាធារណជនឲ្យឃើញអំពីការខិតខំរបស់យើង ហើយក៏ត្រូវគ្រប់គ្រងផលប៉ះពាល់រយៈពេលវែងរបស់យើងទៅលើវិស័យសំខាន់ៗបី គឺសេដ្ឋកិច្ច បរិស្ថាន និងសង្គម។ នេះគឺជាសាក្ខីភាពមួយ ដែលបញ្ជាក់អំពីការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏វែងឆ្ងាយរបស់យើង ឆ្ពោះទៅរកនិរន្តរភាព ស្របពេលដែលយើងត្រូវរក្សាលទ្ធផលការងាររបស់យើងឲ្យនៅខ្ពស់ដដែល។”
បើគិតត្រឹមតែឆ្នាំ ២០១៧ តែមួយឆ្នាំ ក្រុមហ៊ុន Smart បានចូលរួមចំណែកដល់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ចំនួន ៣៣៩លានដុល្លាររអាមេរិក ពោលគឺស្មើនឹង ១.៥ ភាគរយនៃទិន្នផលក្នុងស្រុកសរុប (GDP) របស់កម្ពុជា។ ក្រុមហ៊ុន Smart ក៏បានជួយផ្តល់ការងារចំនួន ៥២.៥៥៤ កន្លែង នៅក្នុងសង្វាក់ប្រតិបត្តិការរបស់ក្រុមហ៊ុន ។
ក្រុមហ៊ុន Smart បានបង់ពន្ធ អាករ និងកម្រៃនានាដែលកំណត់ដោយច្បាប់ ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ ចំនួន ៧៦ លានដុល្លារ ដែលក្នុងនោះការបង់ពន្ធតែមួយមុខរបស់ក្រុមហ៊ុនគឺស្មើនឹង ៣% នៃចំណូលពន្ធរបស់ជាតិ។ លើសពីនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart បានប្តេជ្ញាអនុវត្តគម្រោងផ្សេងៗ ដែលជំរុញដល់ការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៃវិស័យបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងទូរគមនាគមន៏(ICT) ក៏ដូចជាការបណ្តុះធនធានមនុស្ស ដោយប្រើថវិកាជាង៦,៥លានដុល្លារអាមេរិក ដែលជាវិភាគទានរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងមូលនិធិកាតព្វកិច្ចសេវាកម្មជាសកល និងមូលនិធិកសាងសមត្ថភាព ការស្រាវជ្រាវ និងការអភិវឌ្ឍន៍។
ក្រៅពីអាជីវកម្មស្នូលរបស់ខ្លួន ក្រុមហ៊ុន Smart ក៏បានបន្តអនុវត្តរបៀបវារៈជាជើងឯកឌីជីថលថ្នាក់ជាតិ តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមផ្នែកការងារទំនួលខុសត្រូវសង្គមជាច្រើន ជាពិសេសគឺការងារដែលស្ថិតក្រោមសសរស្ដម្ភវិស័យអប់រំ និងសសរស្ដម្ភថ្មី គឺនវានុវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យា។ ក្រៅពីការបង្កើនទ្វេដងនូវចំនួនអាហារូបករណ៍ក្នុងកម្មវិធី SmartEdu ទៅ កម្មវិធី SmartStart Young Innovator ក៏ត្រូវបានដាក់ឲ្យដំណើរការដើម្បីធ្វើឲ្យគំនិតទាំងឡាយផ្នែកអាជីវកម្មបែបឌីជីថល អាចក្លាយជាការពិត ព្រមទាំងដើម្បីលើកស្ទួយដល់សហគ្រិនភាពលើអាជីវកម្មផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា សម្រាប់និស្សិតកម្ពុជា។
លោក ថូម៉ាស បានមានប្រសាសន៍បន្ថែមថា៖ “ក្រុមហ៊ុន Smart តែងតែគិតគូរយ៉ាងហ្មត់ចត់ទៅលើទំនួលខុសត្រូវរបស់យើងចំពោះសង្គមជាតិ។ ក្រៅពីការរួមចំណែកដល់ថវិកាអភិវឌ្ឍន៍ជាតិ និងប្រាក់ចំណូលរបស់រដ្ឋាភិបាល ក្រុមហ៊ុន Smart បានរៀបចំទឹកប្រាក់ចំនួនជាង១ភាគរយ នៃប្រាក់ចំណូលប្រចាំឆ្នាំរបស់ខ្លួន សម្រាប់កម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គម ដែលផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់សហគមន៍ទាំងឡាយ ដែលយើងមានប្រតិបត្តិការ។”
ចាប់តាំងពីពេលបើកដំណើរការដំបូងកាលពីឆ្នាំ២០០៨ ក្រុមហ៊ុនបានចំណាយថវិកាជាង១,១៩ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកទៅលើការបណ្តាក់ទុន និងទៅលើការចំណាយលើប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម ដើម្បីជំរុញដល់ការអភិវឌ្ឍនៃវិស័យទូរគមនាគមន៍ បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងគមនាគមន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា។
ក្រុមហ៊ុន Smart ក៏កំពុងខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីក្លាយទៅជាជើងឯកឌីជីថលរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ឲ្យបាននៅឆ្នាំ២០២០។ ក្រៅពីក្លាយជាប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទចល័តដំបូងគេបង្អស់ដែលបានដាក់ឲ្យដំណើរការនូវប្រព័ន្ធ 4.5G កាលពីឆ្នាំ ២០១៧ ក្រុមហ៊ុន Smart ក៏បានដាក់ចេញនូវសេវាបែបនវានុវត្តន៍នានា ចុះកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូថ្មីៗលើវិស័យកម្សាន្ត និងបង្កើនគំនិតផ្ដួចផ្ដើមបែបឌីជីថលរបស់ខ្លួនផងដែរ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ Smart ក៏បានសម្រេចនូវសមិទ្ធផលថ្មី តាមរយៈការដាក់ឲ្យដំណើរការនូវមូលនិធិ Smart Axiata Digital Innovation Fund ដែលមានថវិកា ៥លានដុល្លារអាមេរិក ហើយក៏ជាមូលនិធិដំបូងគេបង្អស់នៅកម្ពុជា សម្រាប់បណ្តាក់ទុនលើអាជីវកម្មបែបឌីជីថល ដោយផ្តោតសំខាន់ទៅលើការវិនិយោគលើក្រុមហ៊ុនទើបនឹងបង្កើតថ្មីបែបឌីជីថល ដែលមានមូលដ្ឋានក្នុងប្រទេសកម្ពុជាផ្ទាល់។
លោក ថូម៉ាស ក៏បានថ្លែងថា៖ “ខ្ញុំមានមោទនភាពចំពោះការរួមចំណែកកាន់តែច្រើនឡើងរបស់យើងទៅលើសង្គមជាតិ ចំពោះលទ្ធផលអាជីវកម្ម និងចំពោះឥទ្ធិពលរបស់យើងទៅលើសង្គមកម្ពុជា។ យើងនឹងបន្តអភិវឌ្ឍភាពឈានមុខគេផ្នែកសេវាអ៊ិនធឹណិតទូរស័ព្ទចល័ត និងផ្នែកកម្សាន្តស្រាប់ការរស់នៅ ហើយទន្ទឹមនឹងនេះក៏ត្រូវដើរតួនាទីសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធឌីជីថលរបស់ប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។ ការវិនិយោគ និងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងចំពោះប្រទេសកម្ពុជា នៅតែមាននៅក្នុងឆ្នាំនេះ ហើយក៏នឹងនៅតែមានភាពរឹងមាំដដែល តទៅថ្ងៃអនាគត។”
សូមចុចតំណភ្ជាប់នេះ http://smart.com.kh/sustainability-report-2017/ ដើម្បីទាញយករបាយការណ៍និរន្តរភាពប្រចាំឆ្នាំ២០១៧របស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីគំនិតផ្តួចផ្តើមដើម្បីនិរន្តរភាព និងការងារទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ Smart សូមចូលទៅកាន់ទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ Smart ដែលមានឈ្មោះថា “Smart for Cambodia” តាមរយៈអាសយដ្ឋាន www.facebook.com/smartforcambodia ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.smart.com.kh.

Connecting Cambodia to a Sustainable Future
Phnom Penh, 19th October 2018: Smart Axiata presented its Sustainability Report 2017 today at Topaz, showcasing key highlights of its national socio-economic impact throughout that year to multi-stakeholders, including H.E. Tram Iv Tek, Minister of Posts and Telecommunications, various ministry representatives and development partners.
The company’s sustainability framework, in line with that of its shareholder Axiata Group, encompasses elements along four key pillars:
- Beyond Short-Term Profits: creating long-term value through our investments as well as building inclusive products and services.
- Nurturing People: developing world-class talent built on core values while providing a conducive workplace that encourages creativity and innovation.
- Process Excellence: designing process improvements and governance to ensure greater operational effectiveness as well as efficiency.
- Planet and Society: having initiatives aimed at mitigating environmental impact and its corporate social responsibility contributions to Cambodian society.
“At Smart, we recognize that we have an immense responsibility to ensure that our business grows together with our local stakeholders and communities. We continue to be transparent in disclosing our efforts while managing our long-term impact on the triple bottom line of the economy, environment and society – a testament to our long-term commitment towards sustainability while maintaining high performance,” said Thomas Hundt, Smart Axiata CEO.
In 2017 alone, Smart contributed 339 million USD to Cambodia’s national economy – this represents a significant 1.5% of the Cambodian GDP. The company also supported 52,554 jobs across its value chain.
Smart remitted 76 million USD in tax, levies and regulatory fees, whereby its tax payments alone represented 3% of total national tax income. Furthermore, Smart committed to carry out projects that drive ICT infrastructure and human resource development by utilizing its contributions of more than 6.5 million USD to the Universal Service Obligation Fund and the Capacity Building and R&D Fund.
Beyond Smart’s core business, the company continued its National Champion agenda through various CSR initiatives, notably under its Education Pillar and the new Tech Innovation Pillar. Besides doubling the SmartEdu Scholarship Program intake, the SmartStart Young Innovator Program was launched to realize digital business ideas as well as promote technopreneurship among university students.
“Smart has always taken our national responsibilities very seriously. Besides contributing to national development funds and government income, over 1% of Smart’s annual revenue is allocated for CSR programs that make significant impact at the communities in which we operate,” Thomas added.
Since its inception in 2008, the company has spent over 1.19 billion USD in capital and operating expenditure to drive the development of the Kingdom’s telecommunication and ICT sector.
Smart is also making strong inroads towards becoming Cambodia’s Digital Champion by 2020. In addition to being the first telco to launch 4.5G in 2017, Smart introduced more innovative services, locked-down new entertainment partnerships and increased its digitization initiatives. Smart also achieved a new milestone by launching the 5 million USD Smart Axiata Digital Innovation Fund, the Kingdom’s first digital venture capital fund, focused on investing in Cambodian-based digital startups.
“I am proud of our increased national contribution, business performance and societal impact. We will build on our mobile data leadership and exciting lifestyle entertainment portfolio while playing an active role in developing the Kingdom’s digital ecosystem. Our investment in, and commitment to Cambodia has continued this year and will remain strong in the future,” Thomas concluded.
Access http://smart.com.kh/sustainability-report-2017/ to download the Smart Axiata Sustainability Report 2017. For more information on Smart’s sustainability and corporate responsibility initiatives, follow Smart’s “Smart for Cambodia” Facebook page at www.smart.com.kh.