ភ្នំពេញថ្ងៃទី 16 ខែសីហាឆ្នាំ 201​​6: ក្រោមវត្តមានដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ឯកឧត្តម បណ្ឌិតហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡា ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata និងអង្គការយូណេស្កូបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងជាផ្លូវការមួយជាដៃគូរយៈពេលវែង ដើម្បីបន្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនិងដើម្បី ការអប់រំអោយមានភាពរីកចំរើននិង មានគុណភាពនៅកម្ពុជា។
លើសពីអាជីវកម្មស្នូលរបស់ខ្លួនដែលជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុខគេមួយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា DNA របស់ក្រុមហ៊ុន Smart ក្នុងការរួមចំណែកការងារសង្គម ត្រូវបានរៀបចំយ៉ាងជាស្វិតស្វាញជាពិសេសនៅលើផ្នែក បរិស្ថាន, កីឡាសហគមន៍និង វិស័យអប់រំ។ ការចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នាជាមួយអង្គការយូណេស្កូនៅថ្ងៃនេះគឺជាព្រឹត្តិការណ៍ធំមួយរវាងស្ថាប័នទាំងពីរដើម្បីបញ្ជាក់ជាថ្មីនូវការប្តេជ្ញាចិត្តឆ្ពោះទៅរកភាពជាដៃគូសំខាន់មួយរបស់ក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡាក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា។ ការសហការគ្នានេះ រួមបញ្ចូល ការអភិវឌ្ឍនិងការអនុវត្តកម្មវិធីរួមគ្នាក្នុងការពង្រឹងនិងគាំទ្រដល់គំនិតផ្តួចផ្តើមដែលលើកកម្ពស់ វិស័យអប់រំ ជាពិសេសនៅក្នុងការស្រាវជ្រាវនិងការអភិវឌ្ឍន៍នៃការអប់រំដែលមានមូលដ្ឋានលើវិស័យ ICT ដូចជាការសិក្សាអនឡាញ និង M-Learning ការលើកកម្ពស់អក្ខរកម្មក៏ដូចជាការអភិវឌ្ឍន៍នៃ មាតិកាឌីជីថល សម្រាប់ការអប់រំជាមូលដ្ឋាន។ លោកថូម៉ាស​ ហ៊ុន នាយកប្រតិបត្តិរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានថ្លែងថា: «ការចាប់ដៃគូនេះ យើងបានរួមបញ្ចូលគ្នារវាងជំនាញ របស់យើងទាំងពីរ – បច្ចេកវិទ្យាទូរគមនាគមន៍និងសមត្ថភាពអប់រំទទួលស្គាល់ទូទាំងពិភពលោក "​ដើម្បីធ្វើឱ្យមានអភិវឌ្ឍន៍សម្រាប់សហគមន៍កម្ពុជា។
លោកស្រី Anne Lemaistre ប្រធានអង្គការយូណេស្កូតំណាងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានថ្លែងថា: «ខ្ញុំពិតជាមានភាពសុទិដ្ឋិនិយមយ៉ាងខ្លាំងនៃភាពជាដៃគូនេះហើយ យើងនឹងរួមគ្នានាំ ពង្រឹងឱកាសអប់រំសម្រាប់អ្នកសិក្សានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ជាឧទាហរណ៍ នៃការអប់រំជាមូលដ្ឋានលើវិស័យ ICTរួមមាន  កម្មវិធីនៃការអប់រំជាមូលដ្ឋាន​ ដែលត្រូវបានលើកទឹកចិត្តដោយរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ក្នុងអំឡុងទិវាយុវជនអន្តរជាតិដែលយើងនឹងផ្តួចផ្តើមពីឆ្នាំនេះ។ ខ្ញុំប្រាកដណាស់ថាយើងបន្តលើកកម្ពស់ឧទាហរណ៍ដ៏ល្អ នៃភាពជាចាប់ដៃគូគ្នារវាងវិស័យសាធារណៈនិងវិស័យឯកជន នៅថ្ងៃខាងមុខ "។
លោកថូម៉ាសបន្តថា "ការសហការពីមុននិងថ្មីបំផុតរបស់យើងជាមួយអង្គការយូណេស្កូបានជួយប្រជាជនកម្ពុជា 92.000 នាក់អោយបានរៀនអាននិងសរសេរតាមរយៈយុទ្ធនាការអក្ខរកម្មជាតិ។ ថ្ងៃនេះ,ការចុះហត្ថលេខាលើ MoU មិនត្រឹមតែជាសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរយៈពេលវែងប៉ុណ្ណោះទេ តែយើងក៏អបអរភាពជាដៃគូដែលមានស្រាប់របស់យើងផងដែរ ។ ថ្មីៗនេះយើងកំពុងពិភាក្សាលើកម្មវិធីមួយដើម្បីនាំយកសិស្សស្រីដែល បោះបង់ការសិក្សា ត្រឡប់ទៅសាលារៀនវិញ។ ការចាប់ដៃគូនេះយើងនឹងសំរេចបាននូវស្នាដៃជាច្រើនទៀត! " ។
យុទ្ធនាការអក្ខរកម្មជាតិរបស់អង្គការយូណេស្កូក្នុងឆ្នាំ 201​​5 ត្រូវបានធ្វើឡើងដោយមានការគាំទ្រពេញលេញពីក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡា និងក្រុមហ៊ុនស្មាត។ យុទ្ធនាការនេះទើបត្រូវបានទទួលពានរង្វាន់ គម្រោងសហគមន៍របស់ទូរគមនាគមន៍ល្អបំផុតនៅក្នុងឆ្នាំ 201​​6ពី Telecom Asia Award។ បន្តទៅទៀត កម្មវិធីមួយទៀតក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការថ្មីនេះ យើងនឹងផ្តល់ការគាំទ្រដល់សិស្សស្រីដែលបានបោះបង់ចោលការសិក្សា ដែលត្រូវបានគ្រោង បើកដំណើរការក្នុងពេលឆាប់ ហើយវាគ្រាន់តែជាគំនិត ផ្តួចផ្តើមលើផ្នែកអប់រំថ្មីក្នុងចំណោមគម្រោងជាច្រើនផ្សេងទៀតនៃ ការសហការជាដៃគូរយៈពេលវែង រវាងភាគីទាំងពីរ។

Phnom Penh, 16th August 2016: Under the honorable presence of H.E. Dr. Hang Chuon Naron, Minister of the Ministry of Education, Youth and Sport, Smart Axiata and UNESCO have inked an agreement as official long-term partners to cooperate and implement common projects towards the advancement of quality education in Cambodia.
Beyond its core business as a leading mobile telecommunications provider in Cambodia, Smart’s DNA is largely structured around the CSR pillars of Environment, Community Sports and Education. Therefore, initiatives to give back to national economy, society and nature have been continuous. Signing a Memorandum of Understanding with UNESCO today is a major milestone between the two parties to reaffirm the commitment and passion they have towards being a key partner of Ministry of Education, Youth and Sport in developing Education in Cambodia.
The collaboration involves developing and implementing joint programs to strengthen and support ongoing initiatives in the field of local education, especially in the research and development of ICT based education such as E-Learning and M-Learning, promotion of literacy as well as development of digital content for basic education. “Building on our existing partnership, we are combining both our expertise – frontline telecommunications technology and globally recognized education capabilities – to make a difference for the Cambodian community,” said Thomas Hundt, Chief Executive Officer of Smart Axiata.
Anne Lemaistre, Representative of UNESCO in Cambodia said “I am very optimistic of this partnership and the synergies we bring in enhancing educational opportunities for the learners in Cambodia. One of the examples of this is the ICT-based basic education equivalency program, encouraged by His Excellency Minister during the International Youth Day which we are going to initiate from this year. I am sure working together we will identify many synergetic opportunities for promoting effective examples of public-private-partnerships in coming days.”
“Our previous and most recent collaboration with UNESCO has enabled 92,000 Cambodians to learn reading and writing through the National Literacy Campaign. Today, we are not only signing the MoU for long-term cooperation, but also celebrating our existing partnership. Lately, discussion on a program to bring female student dropouts back to school have been underway. Collectively, we will do much more; the journey has just begun,” Thomas continued.
Smart and UNESCO’s National Literacy Campaign 2015 was carried out with the full support from the Ministry of Education, Youth and Sport. This initiative was recently recognized by Telecom Asia Awards as the Best Community Project in 2016. Moving forward, the new program to provide learning support to female lower-secondary dropouts is slated for launch soon, amongst many other new education initiatives from this new long-term collaboration between both parties.