កម្មវិធីសាកល្បង អក្ខរកម្មឌីជីថល និងសុវត្ថិភាពអិុនធឺណិតនៅ កម្ពុជាត្រូវបានបញ្ចប់ដោយជោគជ័យ
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលជាប្រតិបត្តិករទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជាបានប្រកាសជ័យលាភីឈ្នះរង្វាន់ក្នុងកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងការផលិតវីដេអូលើបណ្ដាញអិុនធឺណិត នៅក្នុងឱកាសបិទបញ្ជប់កម្មវិធីអក្ខរកម្មឌីជីថលរបស់ខ្លួន ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្ដម ត្រាំ អុីវតឹក រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និង ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។
ចាប់តាំងពីដាក់ឲ្យដំណើការ នៅខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១៩ កម្មវិធីសាកល្បងនេះបានផ្ដល់សមិទ្ធិផលជាចំណេះដឹងដល់សិស្សថ្នាក់ទី ១០ និងថ្នាក់ទី ១១ ប្រមាណ ១៥០០ នាក់ (ក្នុងនោះ ៥០ ភាគរយជានារី) ក៏ដូចជាគ្រូបង្រៀនតាមរយៈសិក្ខាសាលារបស់ខ្លួននៅរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តកំពង់ចាម និងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ហើយយុទ្ធនាការតាមអិុនធឺណិត មានចំនួនអ្នកចូលមើលចំនួន ១៩៣ ៣០០ ដង។ កម្មវិធីនេះដែលទទួលបានថវិកាគាំទ្រជាចម្បងពីវិភាគទានរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ក្នុងមូលនិធិកសាងសមត្ថភាព អភិវឌ្ឍន៍ និងការស្រាវជ្រាវរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា មានគោលបំណងលើកកម្ពស់ ការយល់ដឹងបន្ថែមអំពីសុវត្ថិភាពអិុនធឺណិត និងអក្ខរកម្មអិុនធឺណិត ក្នុងចំណោមយុវជនកម្ពុជា ដោយមានការគាំទ្រពី ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ក្រុមហ៊ុន Google និង ក្រុមហ៊ុន GSMA។
លោក Feiruz Ikhwan នាយកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «នៅក្នុងក្រុមហ៊ុន Smart យើងជឿជាក់ថាសុវត្ថិភាពអិនុធឺណិត និងភាពជាពលរដ្ឋឌីជីថលគឺជាកត្ដាសំខាន់ នៅពេលផ្សព្វផ្សាយលើកកម្ពស់ការជម្រុញការប្រើប្រាស់ទូរគមនាគមន៍ចល័តបន្ថែមនៅកម្ពុជា។ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍និងដៃគូដ៏ទៃទៀតទាំងអស់ យើងមានគោលបំណងជម្រុញកម្មវិធីសាកល្បងនេះ ដើម្បីបង្កើតផលវិជ្ជមានបន្ថែមទៀត នៅតាមសហគមន៍ដែលយើងកំពុងធ្វើប្រតិបត្តិការ តាមរយៈការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវមាតិកាអិនុធឺណិត និងកម្មវិធីតាមប្រព័ន្ធអិុនធឺណិតនាពេលអនាគត។ ខ្ញុំសង្ឃឹមថាអ្នកទាំងអស់គ្នា ដែលបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីសាកល្បងគឺជាភ្នាក់ងាររបស់យើង ដើម្បីលើកកម្ពស់គំនិតសំខាន់ៗទាំងនេះក្នុងចំណោមមិត្តភក្ដិរបស់ពួកគេ ហើយយើងក៏ទន្ទឹងរង់ចាំសង្គមដែលមានការយល់ដឹងពីឌីជីថលកាន់តែច្រើន។»
សាលារៀនចំនួន ៣កន្លែងក្នុងខេត្តនិមួយៗ ត្រូវបានកំណត់យក ដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ជាមួយគ្រូបង្រៀនមួយចំនួនត្រូវបានអញ្ជើញឲ្យចូលរួមវគ្គបណ្តុះបណ្តាលដែលដឹកនាំដោយ អតីតនិស្សិតមកពីកម្មវិធី SmartEdu ដោយយកគំរូសម្រង់ពីក្រុមហ៊ុន Google និងសៀវភៅណែនាំលើកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញអិុនធឺណិតទូរស័ព្ទចល័តរបស់ក្រុមហ៊ុន GSMA។ កំឡុងពេលបណ្តុះបណ្តាលដែលមានរយៈពេល១ ថ្ងៃ ប្រធានបទរួមមាន ការស្វែងរកព័ត៌មានតាម អិុនធឺណិត ពាក្យសំងាត់រឹងមាំ ការបោកបញ្ឆោតតាមអិុនធឺណិត និង ភាពជាពលរដ្ឋឌីជីថលប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ។
សិស្សានុសិស្សក៏បានរៀនអំពីរបៀបផលិតវីដេអូកំសាន្ត និងទាក់ទាញដោយប្រើ ទូរស័ព្ទស្មាតហ្វូន។ វីដេអូចំនួន ដប់មួយត្រូវបានសម្រាំងយក និងបានចែករំលែកលើទំព័រហ្វេសប៊ុក ‘Smart for Cambodia’ កាលពីសប្តាហ៍មុន ដើម្បីឱ្យសាធារណជនបោះឆ្នោត លើវីដេអូដែលពួកគេពេញចិត្ត។
ក្រុមចំនួន ៣ រួមមាន ក្រុម “កុំជឿ” ក្រុម “ដាក់លេខសំងាត់ទូរស័ព្ទឲ្យស្មុគស្មាញ” ក្រុម “១០០០០ដុល្លារប្រហារម្ដាយខ្ញុំ” ដែលមកពីវិទ្យាល័យតេជោហ៊ុនសែនបឹងកុក និង វិទ្យាល័យហ៊ុនសែនប៊ុនរ៉ានី រលាប្អៀរ ទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភមួយក្រុមៗ ចំនួន ១០០០ ដុល្លារ ហើយវិទ្យាល័យទាំងពី ក៏ទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភជាសំភារៈសិក្សាចំនួន ៣៧៥០ដុល្លារផងដែរសម្រាប់សាលានិមួយៗចំពោះការផ្ញើរវីដេអូច្រើនជាងគេច្រើនបំផុតសម្រាប់ការប្រកួតអនឡាញ។
ហេង សុភារម្យ សិស្សមកពីវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនប៊ុនរ៉ានី រលាប្អៀរ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង បានឲ្យដឹងថា៖ «ខ្ញុំពិតជារីករាយណាស់ដែលបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនេះ។ ការរៀនសូត្រអំពីប្រធានបទថ្មី និងរបៀបផលិតវីដេអូជាមួយមិត្តរួមថ្នាក់ពីជាសប្បាយណាស់។ខ្ញុំសង្ឃឹមថានឹងអាចចែករំលែកចំណេះដឹងថ្មីនេះជាមួយមិត្តភក្តិនិងក្រុមគ្រួសាររបស់ខ្ញុំនៅឯសហគមន៍របស់ខ្ញុំ។»
គើន គឿន ដែលជាគ្រូបង្រៀនមកពី វិទ្យាល័យ តេជោហ៊ុនសែនបឹងកុក ខេត្តកំពង់ចាមបានបន្ថែមទៀតថា៖ «ផ្នត់គំនិតភាពជាពលរដ្ឋឌីជីថលបង្រៀនយុវជនកម្ពុជា ពីរបៀបរក្សាសុវត្ថិភាពលើប្រព័ន្ធអិុនធឺណិតនៅ ពេលដែលសិស្សានុសិស្សកម្ពុជាបានទទួលនូវការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញអក្ខរកម្មឌីជីថល ពួកគេនឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើន។ ខ្ញុំមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបានជ្រើសរើសសាលារៀនយើង ដើម្បីសាកល្បងកម្មវិធីនេះ ហើយខ្ញុំទន្ទឹងរង់ចាំចូលរួមបន្ថែមទៀតនៅក្នុងដំណាក់កាលបន្ទាប់នៃកម្មវិធីនេះផងដែរ»
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម និងព័ត៌មានថ្មីៗអំពី កម្មវិធី និរន្ដរភាពនិង កម្មវិធីទំនួលខុត្រូវសង្គមសរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart , សូមចូលទៅកាន់ទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ «Smart for Cambodia» តាមរយៈ www.facebook.com/SmartForCambodia ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ https://www.smartedu.com.kh ។

Smart Axiata, Cambodia’s leading mobile telecommunications operator, announced the online video competition winners during the closing ceremony of its Digital Literacy Program, presided over by H.E. Tram Iv Tek, minister of posts and telecommunications (MPTC), and H.E. Dr. Hang Chuon Naron, minister of education, youth and sport (MoEYS).
Since its launch in November 2019, the pilot program has impacted around 1,500 Grade 10 and 11 students (of which 50% are female) as well as teachers through its workshops in Phnom Penh, Kampong Cham and Kampong Chhnang, while the online campaign has collectively garnered 193,300 views. This initiative, primarily funded by Smart’s contribution towards the Royal Government’s Capacity Building and R&D Fund, aims at promoting awareness of Internet safety and mobile Internet literacy among young Cambodians with support from MoEYS, MPTC, Google and the GSMA.
“At Smart, we believe that online safety and responsible digital citizenship are crucial components when promoting mobile adoption in Cambodia. Together with MoEYS, MPTC and various partners, we envision building on this pilot to create more positive impacts in the communities that we operate in through improved content and online platforms in future. I hope that all those who attended the pilot will be our ambassadors to promote these important concepts among their peers as we look forward to a more digitally aware society,” said Feiruz Ikhwan, chief financial officer of Smart Axiata.
Three schools in each province were nominated by MoEYS together with some teachers to participate in the workshops led by the alumnus and scholars from the SmartEdu Program, based on content by Google as well as GSMA’s Mobile Internet Skills Training Toolkit. Topics during the 1-day session included Internet Surfing, Mobile Internet, Strengthening Passwords, Online Fraud and Responsible Digital Citizenship.
Students also learned how to produce engaging videos on the topic of Internet safety using their smartphones. Eleven videos were shortlisted and shared on the “Smart for Cambodia” Facebook page last week for the public to vote on for their favorite video.
Three teams, Don’t Believe, Setting Complicated Password and My Mother Got Cheated with USD 10,000 Offer, from Techo Hun Sen Beok Kok High School and Bunrany Hun Sen Rolear B’ier High School, received 1,000 USD each. Techo Hun Sen Beok Kok High School from Kampong Cham and Hun Sen Bun Rany Ro Leap Pa Ea High School from Kampong Chhnang each also received a 3,750 USD in-kind prize of educational materials for having the most video submissions once the workshops in the provinces concluded.
Heng Sophearom, from Bunrany Hun Sen Rolear B’ier High School, said, “I really enjoyed participating in the program. It was fun learning about this new topic and then producing videos with my classmates. I hope to be able to share this new knowledge with my friends and family in my community.”
Koeun Koeurn, from Techo Hun Sen Beok Kok High School, added, “While equipping students with digital literacy skills greatly benefits young Cambodians, digital citizenship concepts teach them how to stay safe online. I am delighted that the MoEYS and the organizing team chose our school for this pilot and I look forward to further participating in the next phase of the program.”
For more information on Smart’s sustainability and CSR initiatives, follow the “Smart for Cambodia” Facebook page at www.facebook.com/smartforcambodia or visit www.smart.com.kh.