ភ្នំពេញ, ថ្ងៃទី ២៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០១៨៖​  Goama ដែលកម្មវិធីប្រមូលផ្ដុំហ្គេមអនឡាញសម្រាប់ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍត្រូវ​បាន​ជ្រើស​រើស​ជាជ័យលាភី “ជម្រើសរបស់គណៈ​កម្មការ” នៃកម្មវិធីកំពូលអីុឆេឡនទាំង១០០នៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកប្រចាំឆ្នាំ២០១៨នៅកម្ពុជា បន្ទាប់ពីធ្វើបទបង្ហាញពីគំនិតអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ នៅចំពោះមុខគណៈ​កម្មការវាយតម្លៃ។
Goama បាន​ប្រកួត​ជាមួយក្រុម​ចំនួនជាង ២០ នៅអគាររេនទ្រី (Raintree) នាថ្ងៃនេះ។ Goama នឹងត្រូវផ្ដល់ឱកាសដ៍កម្រមួយដើម្បីជួបជាមួួយវិនិយោគិន និង ភ្នាក់ងាររដ្ឋាភិបាលប្រកបដោយសក្តានុពល នៅឯកិច្ចប្រជំុកំពូលអីុឆេឡនឆ្នាំ២០១៨ នៅប្រទេសសិង្ហបុរីនៅខែមិថុនាខាងមុខនេះ។
លោក Mohan Belani​ សហស្ថាបនិកនិងនាយក​ប្រតិបត្តិ E27បានមានប្រសានស៍ថា៖
“ថ្ងៃនេះយើងពិតជាមានការចាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងចំពោះវគ្គជម្រុះទាំងអស់នាថ្ងៃនេះ។ ពួកគេពិតជាតំណាង ពីសក្តានុពលដ៏ធំធេងនៃវិស័យអាជីវកម្មដែលទើបចាប់ផ្ដើមថ្មីក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។​​​ ក្រៅពីបានក្លាយជា ផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីកំពូលទាំង១០០ នៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកប្រចាំឆ្នាំ២០១៨ (Top100 APAC) ខ្ញុំប្រាកដថាជ័យលាភីនឹងទទួលបានកាចាប់អារម្មណ៏ពីវិនិយោគិនជាច្រើននៅអំឡុងកម្មវិធីអីុឆេឡន​​ (Echelon) ដែលអាចនាំមកនូវអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនដល់អាជីវកម្មនិងអតិថិជនរបស់ពួកគេ”។​
ក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្មដែលទើបចាប់ផ្ដើមថ្មីចំនួន៤ផ្សេងទៀតក៍ត្រូវបានជ្រើសរើសផងដែរ ដែលមានដូចជា SPARE ដែលជាកម្មវិធីផ្តល់​សេវាកម្មសម្រួលដល់ការកក់ ឬ​ក៏​ជួល​អចលនទ្រព្យ និង​កន្លែង​ធ្វើ​ការ ដោយទទួលពានរង្វាន់ជាក្រុមហ៊ុនដែលជាទីពេញចិត្តរបស់អ្នកគាំទ្រ ដោយផ្អែកលើការបោះឆ្នោតគាំទ្រតាមអនឡាញ។ ក្រុមដទៃទៀតរួមមាន BookMeBus CamboTicket និង Demine Robotics។
អ្នកឈ្នះទាំងអស់ នឹងទទួលបានសិទ្ធចូលរួមសិក្ខាសាលាផ្តាច់មុខ ក៏ដូចជាព្រឹត្តិការណ៍តភ្ជាប់បណ្តាញនានា នៅទូទាំងអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ព្រមទាំងទទួលបានការអញ្ជើញឲ្យចូលរួមបង្ហាញផលិតផលនិងចូលរួមកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ីអ៊ីឆេឡនប្រចាំឆ្នាំ២០១៨ទៀតផង។​
លោក សឿន ថារឹទ្ធ ជាសហស្ថាបនិករបស់ SPARE បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ខ្ញុំមានអារម្មណ៍រំភើបមែនទែន ដែលត្រូវបានបោះឆ្នោតគាំទ្រជាក្រុមជម្រើសរបស់អ្នកគាំទ្រ។ ការទទួលបានឱកាសដើម្បីចែករំលែកអំពីគំនិតអាជីវកម្មរបស់ពួកយើងទៅកាន់វិនិយោគិនជាលក្ខណៈអន្តរជាតិបែបនេះ ច្បាស់ជាពង្រីកបណ្តាញរបស់ពួកយើងនៅឯបរទេស ក៏ដូចជាអាចបង្កើនការគាំទ្រជាថវិកា និងកេរ្តិ៍ឈ្មោះរបស់យើងទៀតផង។”
កម្មវិធី TOP 100 គឺជាកម្មវិធីប្រចាំឆ្នាំមួយដែលលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង ការតភ្ជាប់ អ្នកមានទេពកោសល្យ និងឱកាសរៃអង្គាសថវិកា សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាទើបនឹងបង្កើតថ្មីក្នុងដំណាក់កាលដំបូង នៅទ្វីបអាស៊ី។ កម្មវិធីនេះ ត្រូវបានរៀបចំដោយក្រុមហ៊ុន e27 ដែលជាវេទិកាសារព័ត៌មានអំពីបច្ចេកវិទ្យាដ៏ធំបំផុតប្រចាំទ្វីប អាស៊ី។  ក្នុងរយៈពេល២ខែកន្លងមក e27បានធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ទីក្រុងចំនួន២៣នៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ព្រមទាំងបានចាប់ដៃគូជាមួយមេដឹកនាំសហគមន៍ក៏ដូចជាអ្នកជំនាញក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យានេះ ដើម្បីជ្រើសរើសក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាដែលទើបនឹងបង្កើតថ្មីដ៏ល្អបំផុត ដើម្បីតាមដាន។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត កាន ច័ន្ទ​មេត្តា រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍បានស្ងើចសរសើដល់គំនិតផ្ដួច​ផ្ដើមនេះថា៖ “កម្មវិធីកំពូលទាំង១០០ (TOP100) ស្របតាមការផែនការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការគាំទ្រ និង លើកតម្កើងអាជីវកម្មដែលទើបនឹងបង្កើតថ្មី ដែលជាផ្នែកមួយនៃសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលនាពេលអានាគត។ ខ្ញុំមានសេចក្ដីសោមន្សរីករាយ ដែលក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានកំពុងជាដៃគូដ៏ចំបងរបស់ ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និង វិទ្យាស្ថានជាតិ NIPTICT ក្នុងការបង្កើតឱកាស និង លទ្ធភាពថ្មីៗសម្រាប់អាជីកម្មដែលទើបនឹងបង្កើតថ្មីរបស់កម្ពុជា។​
ឆ្នាំនេះ គឺជាលើកដំបូងហើយ ដែលកម្មវិធី Echelon Top100 មានវត្តមាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយមានការគាំទ្រពីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា ក៏ដូចជាក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលជាប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជា។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata លោក ថូម៉ាស់ ហ៊ុន បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ក្រុមហ៊ុន Smart ពិតជាមានកិត្តិយសណាស់ ដែលបានចាប់ដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនe27សម្រាប់កម្មវិធីនេះ ដែលអភិវឌ្ឍលើគំនិតផ្តួចផ្តើមជាច្រើនដែលយើងបានយកមកប្រើប្រាស់ សម្រាប់អភិវឌ្ឍវិស័យក្រុមហ៊ុនទើបនឹងបង្កើតថ្មីក្នុងស្រុកដ៏មានសក្តានុពល របស់កម្ពុជា។ កម្មវិធីជាច្រើនដូចជាកម្មវិធីនេះជាដើម ដែលមានឱកាសបង្ហាញវត្តមានលើឆាកអន្តរជាតិ នឹងច្បាស់ជាផ្តល់ជូនក្រុមហ៊ុនទើបនឹងបង្កើតថ្មីៗដ៏មានសក្តានុពលទាំងនេះ នូវកម្លាំងជំរុញដើម្បីឲ្យពួកគេរីកចម្រើនឈានដល់មួយកម្រិតទៀត។”
ដោយខុសគ្នាពីការប្រកួតជម្រុះក្នុងប្រទេសដទៃទៀត​ អ្នកដែលចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នៅអាគារ Raintree ក៏នឹងទទួលបានការយល់ដឹងដ៏មានតម្លៃពីវាគ្មិនល្បីៗប្រចាំតំបន់ ដែលមកពីក្រុមហ៊ុនវិនិយោគលើប្រាក់ទុន ក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្ម រាជរដ្ឋាភិបាល និងអ្នករៀបចំគោលនយោបាយរបស់រដ្ឋ ក្នុងអំឡុងពេល ជំនួបវាគ្មិន ៣ ផ្សេងៗគ្នា​ ដែលជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីពេលព្រឹក។

Cambodia runs TOP100 APAC roundshow in anticipation of Echelon Asia Summit 2018 in Singapore
Phnom Penh, 25th April 2018: After pitching their business ideas in front of a star-studded judging panel, Goama, the NETFLIX of Games for emerging countries, was picked as the Judge’s Choice of the inaugural Echelon TOP100 APAC 2018 Cambodia Qualifiers.
At Raintree Cambodia today, Goama competed with 20 other teams from the initial pool of over 30 teams. Goama will now be presented with a unique opportunity to meet with potential investors and government agencies at the Echelon Asia Summit 2018 in Singapore in June.
“We were really impressed with all the pitches today. They certainly represent the immense potential that Cambodia has in the startup scene. Besides being part of the TOP100 APAC Program, I am sure the winners will attract interest from many investors during Echelon that can bring a lot of advantages to their business and customers,” said Mohan Belani, e27 CEO and Co-Founder.
Four other startups were also selected including SPARE, a service to simplify booking or renting real estate and working spaces, which was awarded as Fan Favorite based on online votes. The other teams were BookMeBus, CamboTicket and Demine Robotics.
All winners will receive access to exclusive workshops as well as networking events across APAC and an invitation to exhibit and attend the annual Echelon Asia Summit 2018.
“I am thrilled to be voted as the Fan Favorite. Getting the chance to share our business ideas to investors internationally will definitely broaden our networks overseas as well as possibly gain financial support and recognition,” said Soeun Tharith, Co-Founder of SPARE.
TOP100 is an annual program that empowers insights, connections, talent and funding opportunities for early-stage tech startups in Asia. The program is powered by e27, Asia’s largest tech media platform. Throughout the last two months, e27 travelled through 23 APAC cities and partnered with community leaders and ecosystem expertise to curate the best tech startups to keep an eye out for.
At the opening ceremony, H.E. Dr. Kan Channmeta, Secretary of State of the Ministry of Posts and Telecommunications (MPTC) lauded this initiative: “The TOP100 program is in line with the Royal Government’s increased focus of nurturing and promoting startups as part of the future digital economy. I’m delighted that Smart has been a strong partner of MPTC and NIPTICT in creating new opportunities and possibilities for the Cambodian startup space.”
This year, for the very first time, the Echelon TOP100 program has been brought to Cambodia with the support from the MPTC and Smart Axiata, the country’s leading mobile operator.
“Smart is honored to partner with e27 on this program that builds on the many initiatives that we have carried out to develop the Kingdom’s vibrant local startup ecosystem. Programs such as this with opportunities for international exposure will certainly provide these promising startups impetus to move to the next level,” explained Smart Axiata CEO Thomas Hundt.
Different from other country qualifiers, attendees to the event at Raintree today also gained valuable insights from regional prominent figures from venture capital, corporate, government and public policy backgrounds during the panel line-up as part of the morning program.