កម្មវិធីពង្រឹងអាជីវកម្មសម្រាប់អាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យមដើម្បីជួយសហគ្រិន ដែលប៉ះពាល់ដោយជំងឺកូវីដ១៩ត្រូវបានសម្ភោធ
ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់អាជីវកម្មទើបបង្កើតថ្មី និងអាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យម នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា Impact Hub Phnom Penh បានដាក់ដំណើរការកម្មវិធីអប់រំថ្មីមួយ សម្រាប់សហគ្រិននៅកម្ពុជា ដែលកម្មវិធីនេះបានទទួលជំនួយពីមូលនិធិទឹកប្រាក់ចំនួន 1 លានដុល្លារ របស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដើម្បីប្រឆាំងកូវីដ១៩។
កម្មវិធីថ្នាក់សិក្សាអនឡាញនេះ មានគោលបំណងជួយ ដល់សហគ្រិននៅកម្ពុជា ដើម្បីជំនះបញ្ហា ដែលបង្កឡើងដោយជំងឺរាតត្បាតសកលកូវីដ១៩។ កម្មវិធីនេះបង្កើតឡើង ជាពិសេសសម្រាប់អ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យម ដែលត្រូវការដំណោះស្រាយ ដើម្បីជួយឲ្យអាជីវកម្មរបស់ពួកគេប្រសើរឡើង និងបង្កើតក្រុមហ៊ុនដែលធន់នឹងគ្រោះមហន្តរាយផ្សេងៗ។
អំឡុងពេលនៃកម្មវិធីសិក្សា អ្នកចូលរួមនឹងរៀនសូត្រអំពីរបៀបវាយតម្លៃនៃប្រតិបត្ដិការអាជីវកម្មនាពេលបច្ចុប្បន្នរបស់ពួកគេ ដើម្បីសម្របខ្លួនទៅនឹងការផ្លាស់ប្តូរនៃកាលៈទេសៈ ដោយរៀបចំគម្រោង និងអនុវត្តផែនការថ្មី។ តាមរយៈកម្មវិធីនេះ សហគ្រិនក៏នឹងរៀនអំពីវិធីផ្សេងៗដើម្បីទទួលបានមូលនិធិជំនួយបន្ថែម ការប្រាស្រ័យទាក់ទងជាមួយអតិថិជន និងវិធីកែលម្អផែនការហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេឡើងវិញឲ្យសាកសមនឹងទីផ្សារបច្ចុប្បន្ន។ ថ្នាក់រៀនតាមអនឡាញ នឹងមាននៅលើគេហទំព័ររបស់ Impact Hub ហើយសហគ្រិនអាចចូលមើលខ្លឹមសារមេរៀនបានគ្រប់ពេលដោយឲ្យគិតថ្លៃ។
កញ្ញា Olivia Hough នាយកគ្រប់គ្រងរបស់ Impact Hub Phnom Penh មានប្រសាសន៍ថា៖ «គោលដៅនៃកម្មវវិធីពង្រឹង អាជីវកម្ម សម្រាប់អាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យមគឺ ដើម្បីនាំយកចំណេះដឹងដល់សហគ្រិននៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា និងជួយពួកគេបង្កើតអាជីវកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងភាពធន់ ដែលអាចជំនះវិបតិ្ត ដូចជាជំងឺរាតត្បាតសកលកូវីដ១៩។»
ម្ចាស់អាជីវកម្មទាំងអស់ នឹងអាចចូលមើលវគ្គសិក្សាតាមអនឡាញ ផ្សេងៗគ្នា និងចូលរួមក្នុងការសន្ទនាតាមអនឡាញប្រចាំខែជាមួយសហគ្រិនដទៃទៀតផងដែរ។ ពួកគេក៏អាចចូលមើលវីដេអូ ប្រភពឯកសារ ករណីសិក្សាដែលមកពីជុំវិញពិភពលោក និងធ្វើកិច្ចការលំហាត់ ផ្សេងទៀតផងដែរ។ ថ្នាក់រៀនតាមអនឡាញនឹងចំណាយពេលប្រហែល ១០ ម៉ោង ដើម្បីបញ្ចប់ ហើយអ្នកចូលរួមដែលទទួលបានជោគជ័យទាំងអស់ នឹងទទួលបានវិញ្ញាបនប័ត្រនៅចុងបញ្ចប់នៃវគ្គសិក្សា។
កញ្ញា Olivia Hough បន្ថែមទៀតថា ៖ «យើងបានចាប់ដៃគូជាមួយ ក្រុមហ៊ុន Spring Activator ជាក្រុមហ៊ុនកាណាដាដែលគាំទ្រដល់អាជីវកម្មទើបបង្កើតថ្មី និងមានបទពិសោធន៍ក្នុងការឆ្លងកាត់វិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចចំនួន ៣ លើក ដែលនេះហើយជាកត្តាធ្វើឲ្យក្រុមហ៊ុនមានបទពិសោធន៍ដោយផ្ទាល់ក្នុងការដឹកនាំអាជីវកម្មឆ្លងកាត់ពេលវេលាលំបាកនៃភាពមិនប្រាកដប្រជា
និងហានិភ័យ។ យើងបានដាក់បញ្ជូលការសិក្សា និងបកប្រែខ្លឹមសារ ដើម្បីឲ្យសាកសមនឹងបរិបទសង្គមសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនៅកម្ពុជា។»
រហូតមកដល់ពេលនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart បានផ្តល់ជំនួយមូលនិធិដល់គម្រោងចំនួន ១១ ផ្សេងៗគ្នា តាមរយៈ មូលនិធិប្រឆាំងវីរុសកូវីដ ១៩ ដែលក្នុងចំណោមគម្រោងនោះគឺផ្តោតលើសកម្មភាពផ្សេងៗដូចជា ការអប់រំពីចម្ងាយ ការរក្សាអនាម័យផ្ទាល់ខ្លួន បរិក្ខារការពារខ្លួនសម្រាប់អ្នកជំនាញផ្នែកវេជ្ជសាស្រ្ត និងការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈផ្នែកជំនួយហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់សហគ្រិន។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន (Thomas Hundt) នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata មានប្រសាសន៍ថា៖ « យើងមានមោទនភាពណាស់ដែលបានគាំទ្រដល់កម្មវិធីពង្រឹងអាជីវកម្ម របស់ Impact Hub។ ការជោគជ័យរបស់អាជីវកម្មទើបបង្កើតថ្មី និងសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម គឺមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងណាស់ ដើម្បីកសាងសេដ្ឋកិច្ចឲ្យរឹងមាំ ជាពិសេសក្នុងអំឡុងពេលដែលអាជីវកម្មកំពុងប្រឈមនឹងបញ្ហាធ្ងន់ធ្ងរ ដូចជា ការផ្លាស់ផ្ដូរក្នុងទីផ្សារ ការបាត់បង់អតិថិជន និងបញ្ចូលសកម្មភាពទៅអនឡាញ។»

To support startups and small businesses across Cambodia, Impact Hub Phnom Penh is launching a new education program for entrepreneurs with funding from Smart Axiata’s 1 Million USD COVID-19 Relief Fund.
The free online course aims to help entrepreneurs overcome challenges that have emerged due to the COVID-19 pandemic. It is designed for SME founders and leaders who are in need of solutions to improve their business and build a resilient company.
During the course, participants will learn how to assess their current business operations in order to adapt to changing circumstances by designing and implementing new plans. Through the program, entrepreneurs will also learn about different ways to acquire additional funding, engage customers and remodel their financial plans. The online classes will be available on Impact Hub’s website where entrepreneurs can join at any time at no cost.
“The goal of the Business Resiliency for Startups program is to bring knowledge to entrepreneurs across Cambodia and help them build sustainable and resilient businesses that can overcome crises such as the COVID-19 pandemic,” said Olivia Hough, Managing Director of Impact Hub Phnom Penh.
Business owners will be able to access different online modules and participate in monthly online group calls with other entrepreneurs. They will also have access to videos, various exercises, resources and case studies from around the world. The online classes will take approximately 10 hours to complete and all successful participants will receive a certificate at the end of the course.
“We are partnering with Spring Activator, a Canadian startup supporter, which has experience navigating through three recessions, and in doing so has first-hand experience in leading businesses through challenging periods of uncertainty and risk. We are contextualizing and translating the content to localize it for SMEs in Cambodia,” added Olivia.
So far, Smart has funded 11 different initiatives through the COVID-19 Relief Fund, supporting programs focused on distant education, hygiene, protective equipment for healthcare professionals, vocational training and access to finance for entrepreneurs.
“We are very proud to support Impact Hub’s new business resiliency initiative. Growing startups and successful SMEs is essential to building a strong economy, especially during times when businesses face serious challenges as result of changes in the market, digitization of economy and moving activities online,” said Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata.