ពិធីសម្ពោធការចាប់ដៃគូជាផ្លូវការសម្រាប់រយៈពេល៣ឆ្នាំ រវាងក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា និងអង្គការមូលនិធិអាស៊ី
ការដាក់ឲ្យដំណើរការនូវបណ្ណាល័យឌីជីថល និងសៀវភៅ របស់គម្រោង«តោះអាន!»
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី០៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០១៨ អង្គការមូលនិធិអាស៊ីប្រចាំប្រទេសកម្ពុជាប្រកាសអំពីការចាប់ដៃគូជាផ្លូវការសម្រាប់រយៈពេល៣ឆ្នាំជាមួយក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យតា ក្នុងគោលបំណងពង្រឹងការអាន និងបង្កើនសៀវភៅជាភាសាខ្មែរ ដើម្បីជម្រុញទម្លាប់នៃការអានសៀវភៅអេឡិចត្រូនិច។
នៅក្នុងរយៈពេលបីឆ្នាំ ក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា នឹងឧបត្ថម្ភដល់កម្មវិធីហាក់កាស្សនចំនួន៥ និងកម្មវិធីបកប្រែសៀវភៅចំនួន១ ដើម្បីលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកនិពន្ធ វិចិត្រករ និងអ្នករចនាទំព័រក្នុងការសហការគ្នាបង្កើតសៀវភៅអានសម្រាប់កុមារ។ យុទ្ធនាការតាមបណ្តាញសង្គមនឹងធ្វើឡើងរៀងរាល់ឆ្នាំ ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយអំពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ។
នៅក្នុងកម្មវិធីនេះដែរ អង្គការមូលនិធិអាស៊ី ក៏បានសម្ពោធបណ្ណាល័យឌីជីថល និងកម្មវិធីបកប្រែជាផ្លូវការរបស់គម្រោង «តោះអាន!» ក្នុងគោលបំណងបង្កើនចំនួនសៀវភៅរឿងអេឡិចត្រូនិចដែលមានគុណភាពខ្ពស់ សម្រាប់កុមារ។ សៀវភៅទាំងអស់នឹងត្រូវចែកផ្សាយដោយឥតគិតថ្លៃតាមរយៈគេហទំព័រ www.letsreadasia.org ឬតាមរយៈកម្មវិធីទូរស័ព្ទឈ្មោះ Let’s Read! Android app នៅក្នុង Google Play។ សៀវភៅរឿងអេឡិចត្រូនិចសម្រាប់កុមារទាំងអស់នោះ បង្កើតឡើងនៅក្រោមអាជ្ញាប័ណ្ណបើកទូលាយ ដែលអាចឲ្យគ្រប់គ្នា ប្រើប្រាស់បាន ដោយសេរី។
អ្នកស្រី Meloney Lindberg តំណាងអង្គការមូលនិធិអាស៊ីប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា បានថ្លែងថា៖ «យើងបង្កើត គម្រោង«តោះអាន!» ដោយសារតែកង្វះសៀវភៅរឿងសម្រាប់កុមារតូចៗ ដែលជាឧបសគ្គដល់ការអាន ភាពជោគជ័យនៅក្នុងការសិក្សា និងការជម្រុញឲ្យស្រលាញ់ការអានអស់មួយជីវិត។»
កម្មវិធីនេះ ក៏បាននាំមកនូវការចេញផ្សាយសៀវភៅមួយចំនួន ដែលទើបតែបង្កើតឡើងដែលទាក់ទងនឹង «វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា» ដោយទទួលបានការឧបត្ថម្ភពីក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា កាលពីឆ្នាំមុន។ កម្រងសៀវភៅក្រោមប្រធានបទ «វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា» រៀបរាប់ពីវិទ្យាសាស្រ្ត និងគណិតវិទ្យាតាមរយៈសាច់រឿងដែលគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍។ កម្រងសៀវភៅអេឡិចត្រូនិចទាំងនោះគឺជាលទ្ធផលនៃសិក្ខាសាលាបង្កើតសៀវភៅចំនួនបីផ្សេងគ្នា។ បច្ចុប្បន្ន បណ្ណាល័យឌីជីថលរបស់ គម្រោង«តោះអាន!» មានបញ្ចូលសៀវភៅដែលបង្កើតដោយអ្នកនិពន្ធ និងវិចិត្រករខ្មែរ សម្រាប់ការបកប្រែទៅជាភាសាផ្សេងៗនៅក្នុងតំបន់អាស៊ី។
លោក Kanishka Wickrama នាយកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរបស់ក្រុមហ៊ុន ស្មាត អាស្យាតា បានលើកឡើងថា៖ «យើងជឿជាក់ទៅលើការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងការពង្រឹងការអប់រំ។ ដូច្នេះ យើងមានសេចក្តីសោមនស្សក្នុងការរួមចំណែកដល់ការផ្តួចផ្តើមរបស់អង្គការមូលនិធិអាស៊ី និងដៃគូផ្សេងៗ ដើម្បីបង្កើនចំនួនសៀវភៅរឿងអេឡិចត្រូនិចសម្រាប់កុមារជាភាសាខ្មែរ។ យើងរង់ចាំមើលលទ្ធផលដែលកើតចេញពីគម្រោង«តោះអាន!» និងភាពជាដៃគូ រយៈពេលវែងក្នុងជម្រុញការអានសៀវភៅអេឡិចត្រូនិចនៅក្នុងប្រទេស។»
គោលគំនិតចម្បងរបស់ គម្រោង«តោះអាន!» គឺការបង្កើតវេទិការមួយដែលជម្រុញឲ្យមានការបង្កើត និងផ្សព្វផ្សាយសៀវភៅរឿងសម្រាប់កុមារនៅតាមបណ្តាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍនៅទ្វីបអាស៊ី។ បច្ចុប្បន្ន បណ្ណាល័យ នេះ មានសៀវភៅរឿងសម្រាប់កុមារជាង ៣០០ក្បាល ព្រមទាំងត្រូវបានបកប្រែជាង១០ភាសានៅក្នុងទ្វីបអាស៊ី។
កម្មវិធីបកប្រែរបស់គម្រោង«តោះអាន!» បានអនុញ្ញាតឲ្យមានការចូលរួមបកប្រែសៀវភៅពីសំណាក់សហគមន៍ផ្សេងៗ ដើម្បីបង្កើនចំនួនសៀវភៅជាភាសាក្នុងស្រុករបស់សហគមន៍នោះ។ នៅខែមករា ឆ្នាំ២០១៨ គម្រោងនេះបានអញ្ជើញនិសិ្សតស្ម័គ្រចិត្តចំនួន៥០នាក់ មកចូលរួមនៅក្នុងកម្មវិធីបកប្រែរយៈពេល២ថ្ងៃនៅការិយាល័យរបស់អង្គការមូលនិធិអាស៊ីប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា ព្រមទាំងបានបកប្រែសៀវភៅចំនួន ៤៤ក្បាល ជាភាសាខ្មែរ។
ក្រៅអំពីកិច្ចសហការជាមួយក្រុមហ៊ុន ស្មាត គម្រោងនេះធ្លាប់បានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនសប្បាយឌីជីថលផ្នែកសារព័ត៌មាន និងដៃគូផ្សេងៗទៀតផ្នែកសហគមន៍ រួមមានអង្គការ Room to Read, Sipar, សាកលវិទ្យាល័យពុទ្ធិសាស្រ្ត និងក្រុមហ៊ុនផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា CamAnt។

Smart Axiata and The Asia Foundation sign 3-Year Partnership
Phnom Penh, Cambodia; 9th April 2018: The Asia Foundation and Smart Axiata announced a 3-year partnership to improve digital literacy and enable more Khmer content for children while cultivating increased e-book reading habits.
With Smart’s generous support, five e-book hackathons and a translatathon will be organized over the next three years to encourage writers, artists and illustrators to come together to create children’s e-books based on certain themes. As part of the collaboration, a social media digital campaign to raise awareness on reading will also be rolled out annually.
Together with this partnership announcement, The Asia Foundation also launched the Let’s Read! children’s digital library and translation platform. Let’s Read! offers free Khmer children’s e-books whereby users can read, download, translate and share at www.letsreadasia.org and via the Let’s Read! Android app available on Google Play. The high-quality and interesting e-books are licensed under a non-commercial Creative Commons License, enabling anyone to access, adapt or reuse the content.
“We created Let’s Read! because limited access to early-grade books is a barrier to literacy, academic success, and fostering a lifelong love of reading,” says Meloney Lindberg, The Asia Foundation’s Cambodia Country Representative.
The event also saw the release of new Science, Technology, Engineering, and Mathematics (STEM)-themed e-books, produced during last year’s e-book hackathon powered by Smart. The children’s books introduce STEM concepts through amusing stories and were a product of three different weekend e-book creation workshops. These locally-created books are now available for translation into other Asian languages as part of the Let’s Read! digital library.
Kanishka Wickrama, Chief Financial Officer of Smart Axiata, said: “We believe in harnessing technology to improve education. Hence, we are thrilled to support the efforts of local creatives, The Asia Foundation, and its partners to increase the number of available Khmer e-books. We look forward to the fruits of Let’s Read! and this long-term partnership to increase digital literacy in the country.”
The centerpiece of Let’s Read! is a custom-built platform that accelerates the creation and distribution of children’s books in communities across Asia. The rapidly growing library contains over 300 unique titles and 800 versions in more than 10 Asian languages and English.
The innovative Let’s Read! translation tool allows community members to “crowd source” translations, empowering them to adapt books already on the platform to expand local language collections. In January, the project brought together more than 50 volunteers for a two-day event at The Asia Foundation in Phnom Penh where participants translated 44 books from English to Khmer.
Besides having Smart as the prime sponsor and Official Telco Partner, The Asia Foundation has also engaged Sabay Digital Corporation as Let’s Read!’s media partner along with other community partners such as Room to Read, Sipar, the University of Puthisastra, and technology company CamAnt.