ក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជា បានបញ្ចេញបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ និងប្តេជ្ញាផ្តល់សេវាកម្មទូរស័ព្ទចល័តកាន់តែលឿនជាងមុន ជាមួយ 4.5G
នៅ ថ្ងៃទី២១ សីហា ២០១៧ ក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ឈានមុខគេ Smart Axiata បានប្រកាសថា ខ្លួនបានដាក់ដំណើរការបច្ចេកវិទ្យា 4.5G ជាផ្លូវការនៅកម្ពុជា ក្រោមវត្តមានរបស់ ឯកឧត្តម ត្រាំ អ៊ីវតឹក រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា។
នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ “4.5G Evolution: Road to 5G” នៅសណ្ឋាគារសូហ្វីតែលភ្នំពេញ ក្រុមហ៊ុន Smart និង Huawei បានរួមគ្នា បង្ហាញអំពីរបៀបដែលបច្ចេកវិទ្យា 4.5G រឺ LTE Advance Pro នេះអាចបង្កើនប្រសិទ្ធភាពបណ្តាញទូរស័ព្ទ ដែលនឹងផ្តល់ជូនអតិថិជន Smart នូវអ៊ិនធឺណិតល្បឿនលឿនជាងមុខ រួមផ្សំជាមួយបទពិសោធន៍ និងការកម្សាន្តផ្សេងទៀតដែលផ្តល់ជូនដោយ Smart នៅលើសេវា 4G+ និង 4.5G នៅពេលនេះ។
ក្នុងរយៈពេលបីឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ក្រុមហ៊ុន Smart បានបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្ត និងសមត្ថភាពរបស់ខ្លួនក្នុងការជម្រុញការអភិវឌ្ឍន៍ និងភាពរីកចម្រើនផ្នែកទូរគមនាគមន៍ និងអ៊ិនធឺណិតចល័តនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ នៅក្នុងឆ្នាំ 2014 Smart បានក្លាយទៅជាប្រតិបត្តិករដំបូងបង្អស់នៅកម្ពុជាដែលផ្តល់ជូនសេវា 4G LTE ។ ក្នុងឆ្នាំ 2016 ក្រុមហ៊ុន Smart បានចាប់ផ្តើមដំណើរការ 4G + ហើយបានពង្រីកសេវា 4G របស់ខ្លួននៅគ្រប់២៥ រាជធានីខេត្ត។ ក្នុងឆ្នាំ២០១៧ Smart បានដាក់ដំណើរការ 4G + ជាមួយ HD Voice ឬ VoLTE ដើម្បីបង្កើនបទពិសោធន៍សំលេងលឺច្បាស់ជាងមុន និង បន្តភាពឈានមុខរបស់ខ្លួនក្នុងការផ្តល់សេវាអ៊ិនធឺណិតល្បឿនលឿននៅកម្ពុជា។
ជាទូទៅ បណ្តាញ 4.5G លឿនជាង 4G ធម្មតារហូតដល់ 8 ដង។ អាស្រ័យទៅតាមទំហំហ្វ្រេកង់ស៍ដែលមាន បច្ចេកវិទ្យានេះអាចសម្រេចបាននូវល្បឿនអតិបរមា 1Gbps ជាមួយទូរស័ព្ទម៉ូដែលចុងក្រោយបំផុតរបស់ក្រុមហ៊ុន Samsung ក្រុមហ៊ុន Sony និងក្រុមហ៊ុន Huawei ។ គេរំពឹងថា ក្រុមហ៊ុនផលិតស្មាតហ្វូនកាន់តែច្រើននឹងបញ្ចូលមុខងារគាំទ្របច្ចេកវិទ្យានេះតាមរយៈការ upgrade សុហ្វវ៊ែរនៅក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែខាងមុខនេះ។ ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា 256QAM 4×4 MIMO និងពហុបណ្តាញរួមគ្នា (Multi Carrier Aggregation) បណ្តាញសេវារបស់ Smart អាចសម្រេចបានរហូតដល់ 600 Mbps នៅក្នុងតំបន់មួយចំនួន គិតមកដល់បច្ចុប្បន្ន * ។
បច្ចុប្បន្ន Smart មានស្ថានីយ៍បណ្តាញ 2G និង 3G ចំនួន 2300កន្លែង និងស្ថានីយ៍បណ្តាញ 4G LTE 1800កន្លែង នៅទូទាំង២៥ រាជធានីខេត្ត។ ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ក្នុងការផ្តល់បណ្តាញអ៊ិនធឺណិតចល័តលឿននិងធំបំផុត នៅកម្ពុជា អាចមើលឃើញយ៉ាងច្បាស់តាមរយៈការបង្កើនការវិនិយោគរបស់ខ្លួនរៀងរាល់ឆ្នាំដើម្បីពង្រីកបណ្តាញនិងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់ខ្លួន ដែលស្របតាមចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលចង់សម្រេចឲ្យបានការគ្របដណ្តប់ទូរស័ព្ទចល័ត ១០០% នៅទីក្រុង និង ៧០% នៅទីជនបទ ត្រឹមឆ្នាំ២០២០ ។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន បានពន្យល់ថា “យើងប្រឹងប្រែងឲ្យក្លាយជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ដែលរីកចម្រើនបំផុតនៅកម្ពុជា។ Smart នៅតែបន្តធានាអោយបានថា អតិថិជនរបស់យើងអាចទទួលបានសេវាកម្មល្អបំផុត។ យើងបានបោះទុនវិនិយោគចំនួន ៧៥លានដុល្លារនៅឆ្នាំ២០១៦ និង៨០ លានដុល្លារទៀតក្នុងឆ្នាំនេះ ដើម្បីពង្រីកនិងកែលម្អបណ្តាញ ដើម្បីផ្តល់ជូនសេវាអ៊ិនធឺណិត និងសេវាកម្មបែបឌីជីថលនានាបន្ថែមទៀត។ បន្ទាប់ពីបានក្លាយជាប្រតិបត្តិករដំបូងបង្អស់ដែលនាំយក 4G LTE និង 4G + មកកម្ពុជា ឥឡូវនេះយើងនាំមកនូវ 4.5G ដល់កម្ពុជាទៀត ហើយ 5G ក៏នឹងគង់តែនាំមកដែរ។
ដោយឈរនៅតំណែងឈានមុខគេនៅក្នុងវិស័យនេះ ក្រុមហ៊ុនបាននិយាយថាខ្លួនកំពុងតែសិក្សាលទ្ធភាពបច្ចេកវិទ្យា 5G ដែលរួមមានបច្ចេកវិទ្យា Massive MIMO ដើម្បីធានាថាខ្លួនបានត្រៀមរួចរាល់ សម្រាប់ពេលដែលបទដ្ឋាននិងបច្ចេកវិទ្យានេះបានមកដល់។ ទោះបីជាវានៅថ្មីថ្មោងក៏ដោយ គេរំពឹងថា 5G នឹងនាំមកនូវល្បឿន ជាច្រើន Gbps សមត្ថភាពបណ្តាញធំទូលាយ ភាពយឺតយ៉ាវទាប និងសមត្ថភាពតភ្ជាប់ភ្លាមៗទៅនឹងឧបករណ៍ក្នុងពេលដំណាលគ្នា។ អ្នកជំនាញខាងផ្នែកនេះរំពឹងថា ការចាប់ផ្តើមដំណើរការបច្ចេកវិទ្យា 5G នឹងមកដល់នៅឆ្នាំ២០២០ ។
លោក David Lixiongwei អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន Huawei Technologies Cambodia បានមានប្រសាសន៍ថា “ខ្ញុំមានសេចក្តីរីករាយណាស់ដែលរួមសហការជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart ដោយនាំយកបណ្តាញ 4.5G មកកម្ពុជា ហើយនឹងការខិតទៅរកបច្ចេកវិទ្យាជំនាន់ក្រោយ ។ ការវិវត្តន៍នៃបច្ចេកវិទ្យា 4.5G ពិតជានឹងនាំមកនូវការអភិវឌ្ឍសំខាន់ៗពីលើ 4G ដែលមាននៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ក៏ដូចជាដើរតួនាទីជាស្ពានឆ្ពោះទៅរកបច្ចេកវិទ្យា 5G នាពេលអនាគត ដែលវានឹងគាំទ្រសេវានានារួមមាន សេវា Mobile Cloud Service ការទស្សនាវីដេអូក្នុងកម្រិត 4K Virtual Reality, Internet of Things និងបច្ចេកវិទ្យាអស្ចារ្យជាច្រើនទៀត។”
ការប្រកាសថ្ងៃនេះ គឺជាព័ត៌មានថ្មីបំផុតក្នុងឆ្នាំដ៏មមាញឹកមួយសម្រាប់ក្រុមហ៊ុន Smart ដែលបានបង្កើនសេវាកម្មឌីជីថល និងមាតិកាពិសេសៗជាច្រើន ដើម្បីអភិវឌ្ឍខ្លួនទៅជាម៉ាកយីហោឌីជីថលនៃជីវិតរស់នៅទំនើប និងសម្រេចនូវចក្ខុវិស័យរបស់ខ្លួនឆ្ពោះទៅរកការធ្វើជាម្ចាស់ជើងឯកឌីជីថលរបស់កម្ពុជា។
Smart បានចាប់ដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន iflix របស់ម៉ាឡេស៊ី ក្រុមហ៊ុន VuClip និង Jaikon ក្នុងការផ្តល់ជូនការកម្សាន្តតាមរយៈ វីដេអូ និង ខ្សែភាពយន្តទាំងក្នុងស្រុកនិងអន្តរជាតិ ដល់អ្នកប្រើប្រាស់នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ។ ក្រុមហ៊ុនក៏បាន Upgrade SmartMusic ដែលជាសេវាកម្មស្តាប់តន្ត្រី ដោយឥតគិតលុយ អោយកាន់ទេឡួយជាងមុន ហើយឥឡូវនេះក៏អាចប្រើបាននៅលើគេហទំព័រផងដែរ ។ SmartNas ដែលជាកម្មវិធីបំរើសេវាដោយខ្លួនឯង អាចអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់អាចគ្រប់គ្រងគណនីនិងសេវាកម្មនានាដោយងាយស្រួល។ Smart ក៏បានដាក់ដំណើរការសេវាកម្ម SmartWeather ដែលអាចផ្តល់ការព្យាករណ៍អាកាសធាតុក្នុងស្រុកយ៉ាងត្រឹមត្រូវបំផុតទៅកាន់សាធារណៈជន។
លោក ថូម៉ាស បានបន្ថែមថា ការរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅក្នុងសេវាកម្មឌីជីថលដែលកម្ពុជាបានជួបប្រទះក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះគឺពិតជាកត្តាជម្រុញទឹកចិត្តយ៉ាងសំខាន់។ នៅពេលដែលក្មេងជំនាន់ក្រោយ ចូលចិត្តនិងមានទំនាក់ទំនងយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយនឹងបច្ចេកវិទ្យាអភិវឌ្ឍន៍ចុងក្រោយបង្អស់នៅទូទាំងប្រទេសនិងពិភពលោក Smart នឹងមានវត្តមាននៅទីនោះ ហើយនឹងនៅតែជាដៃគូសម្រាប់ពួកគេ និងសម្រាប់ប្រទេស គ្រប់ជំហាន។

Another ‘First’ by Smart Axiata: Launch of 4.5G
Leading mobile telco showcases latest technologies and announces its ongoing commitment to provide even faster mobile services in the coming months with the commercial launch of 4.5G
Phnom Penh, 21st August 2017: Cambodia’s leading mobile telecommunications company, Smart Axiata, announced the commercial launch of 4.5G under the presence of H.E. Tram Iv Tek, Minister of Posts and Telecommunications of Cambodia.
At the “4.5G Evolution: Road to 5G” press event at Sofitel Phnom Penh Phokeethra, Smart also showcased new key mobile technologies together with its partner Huawei Technologies. This latest evolution of mobile technology, also known as LTE Advance Pro, will enable Smart subscribers to enjoy even faster mobile Internet while experiencing world class lifestyle and entertainment content bundles with Smart’s ever-expanding 4G+ and now 4.5G network.
In the last three years, Smart has demonstrated its desire and ability to drive the development and growth of the Kingdom’s mobile communications and data services. In 2014, Smart became the first mobile operator in Cambodia to provide 4G LTE. In 2016, Smart launched 4G+ using carrier aggregation i.e. combination of different frequencies, and was the first to offer 4G in all provinces. 4G+ with HD Voice or VoLTE, was launched in early 2017 to improve voice call experience, further raising Smart’s data leadership position in Cambodia.
Typically, 4.5G networks are capable of providing up to 8x faster peak mobile Internet speeds than normal 4G LTE. Technically, dependent on the amount of spectrum available, such networks can provide up to 1 Gbps cell peak throughput rates using the latest devices by Samsung, Sony and Huawei. More device vendors are expected to make this technology upgrade available in the coming months. Using 256QAM modulation, 4×4 MIMO and multi-carrier aggregation, the base station cell peak speeds Smart’s network can achieve in selected areas, up to 600 Mbps as of now*.
Smart currently operates 2300 2G and 3G sites and more than 1800 4G LTE sites across all 25 provinces in Cambodia. Smart’s commitment to providing the fastest, widest and most affordable mobile broadband network in the country is evident in the year-on-year increase in investment to expand its network infrastructure. This is in support of the Royal Government of Cambodia’s objectives of 100% and 70% mobile broadband coverage in urban and rural areas respectively, by 2020.
“We strive to be the most progressive telco in the country. Smart will continue to seek new and better ways to ensure our subscribers receive the best possible service. We invested 75 million USD in 2016 and another 80 million USD this year, largely for network expansions and upgrades to provide top-notch mobile Internet with lifestyle enhancing value-added services. After being the first telco introducing 4G LTE in Cambodia in 2014, 4G+ in 2016 and now again the first telco bringing 4.5G to the country, 5G is surely not far away,” Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata said.
Solidifying Smart’s leading position in the sector, the company says it is already studying key 5G technologies such as Massive MIMO to ensure that the company is prepared as soon as the relevant standards being defined and the technologies are commercially available. Although it is just starting to take shape, 5G is expected to come with multi Gbps speeds, huge network capacity, much lower latency and the ability to have fast simultaneous connections. Industry experts expect the first commercial launch of full-fledged 5G to happen in the year 2020.
“I’m very pleased that together with Smart, we are launching 4.5G and are able to bring Cambodia closer to next generation technology. The 4.5G will certainly bring significant network improvements from today’s 4G network while acting as a bridge for future mobile data applications when 5G is launched in the future. This includes mobile cloud services, 4K video, virtual reality, Internet of Things and much more,” shared David Lixiongwei, CEO of Huawei Technologies Cambodia.
Today’s announcement is the latest in a busy year for Smart so far, which has seen the introduction of a number of innovative digital services alongside massive investments into network coverage, capacity and resiliency, all fundamental building blocks to fulfill Smart’s vision of being Cambodia’s Digital Champion.
Smart’s partnership with Malaysia’s iflix, and similar offerings from VuClip and Jaikon mean that local and international video, TV and movie content are accessible by users across Cambodia, greatly increasing the quality of content available to them. SmartMusic, the company’s free music streaming service, has been upgraded and is now also available on its own website to provide a better user experience for music enthusiasts. SmartNas, a self-care app allows subscribers to manage their pre-paid account and services while the new SmartWeather service offers local weather forecasting to the public.
“The rapid growth that Cambodia has seen over the past few years especially in digital services has been enormously encouraging. As the young generation of Cambodia become more tech savvy and in touch with latest developments from across the country and the world, Smart will be there as a partner for them and the country they are developing – every step of that way,” Mr. Hundt noted.