ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី17 ខែតុលា ឆ្នាំ2017 − ABA ដែលជាធនាគារពាណិជ្ជឈានមុខគេក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និង ជាសមាជិកពេញសិទ្ធិនៃសម្ព័ន្ធធនាគារជាតិកាណាដា បានពង្រីកកិច្ចសហការប្រតិបត្តិការដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart ដែលជាប្រតិបត្តិករទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុខគេ ក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដើម្បីភ្ជាប់គណនី របស់ធនាគារ ABA ជាមួយគណនីរបស់សេវាកម្ម SmartLuy ដែលនឹងផ្ដល់ភាពងាយស្រួលដល់អតិថិជននៃ គណនីទាំងពីរក្នុងការផ្ទេរប្រាក់ទៅវិញទៅមក។
ជាមួយកិច្ចសហការជាដៃគូនេះ ឥឡូវអតិថិជនអាចផ្ទេរប្រាក់ភ្លាមៗ រវាងគណនីធនាគារ ABA និងSmartLuy តាមរយៈការប្រើប្រាស់កម្មវិធី ABA Mobile និង កម្មវិធី SmartLuy។ អតិថិជនអាចមានជម្រើស ក្នុងការផ្ទេរជាប្រាក់ដុល្លារ និងប្រាក់រៀលក្នុងតម្លៃដ៏សមរម្យបំផុត។ លើសពីនេះទៀត អតិថិជនរបស់ធនាគារ ABA ដែលជាប់កម្ចី អាចបញ្ចូលប្រាក់ទៅក្នុងគណនីបង់កម្ចី ទៅជូនធនាគារ ABA តាមបណ្ដាញភ្នាក់ងារដ៏ទូលំទូលាយរបស់ SmartLuy បានទូទាំងប្រទេស។ នៅពេលខាងមុខទៀត អតិថិជនរបស់ធនាគារនឹងមានលទ្ធភាពដកសាច់ប្រាក់ពីគណនីរបស់ខ្លួននៅតាមបណ្ដាភ្នាក់ងារ SmartLuy នានាផងដែរ។
លោក Askhat Azhikhanov នាយកប្រតិបត្តិនៃធនាគារ ABA បានមានប្រសាសន៍ថា៖“យើងមានសេចក្ដីរីករាយសូមប្រកាសអំពីការពង្រីកកិច្ចសហការផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថលជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart ក្នុងនាមជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្ររយៈពេលវែង។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ គឺជាដំណើរសមប្រកបឆ្ពោះទៅរកគោលដៅរបស់យើង ក្នុងការផ្ដល់ជូននូវដំណោះស្រាយសេវាកម្មធនាគារដ៏ប្រសើរបំផុតដល់អតិថិជននិងដើម្បីភាពរីកចម្រើននៃសេដ្ឋកិច្ចបែបឌីជីថលនៅកម្ពុជា។” លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖ “ជាក់ស្ដែង កិច្ចព្រមព្រៀងនេះ បានបើកផ្លូវឲ្យអតិថិជនធ្វើការបង់កម្ចីត្រលប់មកធនាគារ ABA វិញ តាមរយៈបណ្ដាញភ្នាក់ងាររបស់ SmartLuy បានគ្រប់ពេលវេលា ទោះជាថ្ងៃសម្រាក ឬ ហួសម៉ោងធ្វើការក៏ដោយ ដែលចំណុចនេះនឹងនាំមកនូវភាពងាយស្រួលបំផុតដល់អតិថិជនរបស់យើងខ្ញុំ។”
លោក Thomas Hundt នាយកប្រតិបត្តិរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart បានមានប្រសាសន៍ផងដែរថា៖ “សេវាកម្មថ្មីដែល SmartLuy ផ្ដល់ជូនដល់អតិថិជននេះ គឺស្របជាមួយឆន្ទៈរបស់យើងក្នុងការជំរុញដល់ការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថលនៅកម្ពុជា។ ដោយកិច្ចសហការរួមគ្នាជាមួយធនាគារ ABA នោះអតិថិជនរបស់យើងទាំងពីរ នឹងមានលទ្ធភាពបញ្ចូលប្រាក់ក្នុងគណនី និងផ្ទេរប្រាក់បានលឿននិងងាយស្រួលជាងមុន។” លោកក៏បានបន្តទៀតថា៖ “តាមរយៈការពង្រីកបន្ថែមនូវបណ្ដាញភ្នាក់ងារ ក៏ដូចជាពាណិជ្ជករដៃគូ ដែលយើងខ្ញុំបាននឹងកំពុងតែពង្រីកជាបន្តបន្ទាប់នេះ អតិថិជននឹងអាចរីករាយជាមួយសមត្ថភាពដ៏ពេញលេញ របស់ SmartLuy ក្នុងពេលដ៏ឆាប់ខាងមុខ។”
បច្ចុប្បន្ននេះ ភ្នាក់ងាររបស់ SmartLuy មានច្រើនជាង 1,000 ភ្នាក់ងារ ដែលបាននឹងកំពុងតែបម្រើសេវាដល់បុគ្គល និងអាជីវកម្មនានានៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ ជាមួយ SmartLuy អតិថិជនអាចបង់វិក្កយបត្រ,ដាក់ ឬ ដកប្រាក់, បញ្ចូលកាតទូរស័ព្ទដៃ, ផ្ទេរប្រាក់ និងទិញទំនិញអនឡាញបានយ៉ាងងាយស្រួល។

ABA Bank partners with Smart Axiata allowing customers to transfer funds between accounts
Phnom Penh, 17th October 2017 – ABA Bank, a leading Cambodian commercial bank and member of National Bank of Canada Group, has expanded its partnership with Smart Axiata, the leading mobile telecommunications company in Cambodia, to offer customers linkage between ABA accounts and SmartLuy wallets to ease the fund transfer service.
Within this partnership, customers now can do money transfers in real time between ABA accounts and SmartLuy wallets using the ABA Mobile app and SmartLuy app, both in USD and KHR currency, at a reasonable fee. In addition, ABA customers get the possibility to put money into their loan repayment accounts at ABA Bank through the extensive network of SmartLuy agents nationwide. In future, customers of the Bank also will be able to cash out funds from their bank accounts at any SmartLuy agent.
“We are pleased to announce our expanded partnership in digital finances with Smart Axiata, the long-term strategic partner. This collaboration is a natural fit to our goal of providing the best banking solutions to the customers and thriving digital economy of Cambodia,” said Mr. Askhat Azhikhanov, CEO of ABA Bank. “In particular, this agreement now allows our customers to regularly repay their loans back to ABA through the SmartLuy agent network, even during public holidays or after hours, which definitely brings maximum convenience to our clients,” he added.
“This new service that SmartLuy offers its customers is in line with our desire to promote the use of digital financial services in Cambodia. Together with ABA Bank, both our customers are able to deposit and transfer money quickly and conveniently,” Mr. Thomas Hundt, CEO of Smart Axiata said. “Through our expanding agent network and increased merchant acquisition in future, customers will soon enjoy the full capability of SmartLuy.”
Currently, more than 1,000 SmartLuy agents serve individuals and businesses across Cambodia. With a SmartLuy wallet, customers can perform bill payments, deposits or withdrawals, mobile top-ups, money transfers and online payments.