អាហារូបករណ៍ SmartEdu មានតម្លៃ ៣០ ម៉ឺនដុល្លារបានផ្ដល់ឲ្យ សិស្សវិទ្យាល័យ ២០ នាក់បន្ថែមទៀតដើម្បីសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ
ពិធីផ្ដល់អាហារូបករណ៍នេះប្រពឹត្តឡើងស្របពេលជាមួយគ្នានិងការចាប់ផ្តើមសិក្ខាសាលាបំប៉នជំនាញកម្មវិធី SmartEdu សម្រាប់និស្សិតទាំងអស់ផងដែរ
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ១១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០១៩ – កាលពីចុងសប្តាហ៍ សិស្សវិទ្យាល័យឆ្នើមកម្ពុជាចំនួន ២០ នាក់ទទួលបានអាហារូបករណ៍ SmartEdu ដែលជួយបង់ថ្លៃការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ និងមានផ្ដល់ថវិការចំណាយប្រចាំខែរហូតដល់ពួកគេបញ្ចប់ការសិក្សា។
ពិធីនេះរៀបចំឡើងក្រោមអធិបតីភាពរបស់ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និង ឯកឧត្ដម ជុន វ៉ាត ប្រធានលេខាធិការដ្ឋាននៃមូលនិធិកសាងសមត្ថភាព អភិវឌ្ឍន៍ និងការស្រាវជ្រាវ។
នេះគឺជាឆ្នាំទី៤ នៃក្រុមសិស្សវិទ្យាល័យដែលទទួលបានអាហារូបករណ៍ SmartEdu ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០១៦ មក។ ឥឡូវនេះមាននិស្សិតកម្ពុជា ៧០ នាក់ ទទួលបានអាហារូបករណ៍ពីកម្មវិធីនេះ ដែលមានតំលៃរហូតដល់ ១៥,០០០ ដុល្លារសម្រាប់អាហារូបករណ៍នីមួយៗ។
កម្មវិធីអាហារូបករណ៍នេះចាប់ផ្តើមឡើងដោយផ្ដល់អាហារូបករណ៍ចំនួន ១០ កន្លែង ហើយចំនួនអាហារូបករណ៍ត្រូវបានបង្កើន១០ កន្លែង បន្ថែមទៀតក្នុងឆ្នាំ ២០១៧ សម្រាប់សិស្សដែលចង់បន្តការសិក្សានៅ វិទ្យាស្ថានជាតិ ប្រៃសណីយ៍ទូរគមនាគមន៍ និងបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានវិទ្យា (NIPTICT) តាមរយៈការចូលរួមវិភាគទានរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart ក្នុងមូលនិធិកសាងសមត្ថភាព អភិវឌ្ឍន៍ និងការស្រាវជ្រាវរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។ និស្សិតអាហារូបករណ៍ SmartEdu ឆ្នាំទី១ នឹងបញ្ចប់ការសិក្សានៅពាក់កណ្ដាលឆ្នាំក្រោយ ហើយកំពុងត្រៀមចាប់យកអាជីពជោគជ័យ។
លោក ថូម៉ាស ហ៊ុន (Thomas Hundt) នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងសូមអបអរសាទរ និងស្វាគមន៍និស្សិតអាហារូបករណ៍ SmartEdu ឆ្នាំទី៤ មុនពេលចាប់ផ្តើមដំណើរសិក្សានៅសាកលវិទ្យា ល័យពួកគេ ហើយយើងពិតជារីករាយដែលបានឃើញក្រុមនិស្សិតអាហារូបករណ៍ SmartEdu ដំបូងបង្អស់របស់យើងនៅថ្ងៃនេះ មានភាពចាស់ទំុជាងកាលពីរ ឫបីឆ្នាំមុខ ប៉ុន្តែក៏ត្រៀមខ្លួនសម្រាប់អាជីពក្នុងពិភពការងារផងដែរ។»
លោក ថូម៉ាស បានបន្ថែមថា៖ «ការផ្តល់ឱកាសសម្រាប់យុវជនកម្ពុជាដែលមានជីវភាពខ្វះខាត ដើម្បីបន្តការសិក្សាគឺជាកិត្តិយស ដ៏ពិតប្រាកដសម្រាប់ពួកយើងនៅក្រុមហ៊ុន Smart ហើយយើងក៏ព្យាយាមស្វែងរកឱកាសបន្ថែមសម្រាប់អ្នកមានជីវភាពខ្វះខាត ដើម្បីជួយលាតត្រដាងទេពកោសល្យនិងជំនាញរបស់ពួកគេដែល ប្រហែលជាពួកគេមិនបានដឹងពីមុន មក។»
ជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ SmartEdu ឆ្នាំមុនៗក៍បានចូលរួមអបអរសាទរ និងស្វាគមន៍និស្សិតថ្មីចំនួន ២០ នាក់ផងដែរ ដែលក្រោយបញ្ជប់កម្មវិធីពួកគេបានធ្វើដំណើរជាមួយនិស្សិតអាហារូបករណ៍ផ្សេងទៀត ដើម្បីចូលរួមសិក្ខាសាលាបំប៉នជំនាញកម្មវិធី SmartEdu នៅឯរមណីយដ្ឋាន វីគីរីរម្យ ( vKirirom)។ កម្មវិធីដែលមានរយៈពេល ៣ ថ្ងៃនេះរួមមានសិក្ខាសាលាស្តីអំពីគំនិតច្នៃប្រឌិត ជំនាញត្រិះរិះពិចារណា ជំនាញទំនាក់ទំនង និងជំនាញអាជីវកម្មសំខាន់ផ្សេងៗទៀត ដើម្បីត្រៀមពួកគេសម្រាប់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ និងទីផ្សារការងារ។
អាហារូបករណ៍ SmartEdu ក៏ផ្តល់នូវដំបូន្មានណែនាំ និងឱកាសផ្សេងៗទៀត ដើម្បីអភិវឌ្ឍជំនាញរបស់ពួកគេតាម រយៈ ការចូលរួមក្នុងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាព ក៏ដូចជាការចូលរួមក្នុងកម្មវិធីផ្សព្វផ្សាយទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ក្រុមហ៊ុន (CSR) នៃក្រុមហ៊ុន Smart។ និស្សិតអាហារូបករណ៍ SmartEdu ដែលទទួលបានជោគជ័យនឹងត្រូវផ្តល់ឱកាសការងារនៅក្រុមហ៊ុនSmart បន្ទាប់ពីបញ្ចប់បរិញ្ញាបត្រសាកលវិទ្យាល័យ។
លុយ លីស៊ាំង និស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ឆ្នាំទី១ បានឲ្យដឹងថា៖ «អាហារូបករណ៍ SmartEdu មិនត្រឹមតែផ្តល់ឱ្យខ្ញុំនូវឱកាសសិក្សារដោយឥតគិតថ្លៃ និងថវិកាប្រចាំខែប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងផ្តល់ឱ្យខ្ញុំនូវឱកាសដើម្បីចូលរួមក្នុងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជាច្រើនទៀត។ សិក្ខាសាលាបំប៉នជំនាញកម្មវិធី SmartEdu នេះផ្ដល់ឲ្យខ្ញុំនូវកម្មវិធីអ្នកណែនាំអាជីព និង ជម្រុញឱ្យខ្ញុំកាន់តែជិតទៅនឹងការងារនាពេលអនាគតរបស់ខ្ញុំ បន្ទាប់ពីខ្ញុំបញ្ចប់ការសិក្សានៅខែមិថុនាខាងមុខ។ ខ្ញុំទន្ទឹងរង់ចាំចូលរួមជាមួយក្រុមហ៊ុន Smart ដើម្បីផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់សង្គមជាតិវិញ។»
កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu គឺជាផ្នែកមួយនៃអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នាដែលធ្វើឡើងក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ដោយ ក្រុមហ៊ុន Smart ជាមួយនឹងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និង ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា។ តារយៈ អនុស្សារណៈយោគយល់គ្នានេះ ក្រុមហ៊ុន Smart បានប្តេជ្ញាវិនិយោគទឹកប្រាក់ចំនួន ១លាន ៥សែនដុល្លារទៅក្នុងកម្មវិធីចំនួន២ នៃ SmartEdu រួមមាន កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ SmartEdu Scholarship និងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍និស្សិតសកលវិទ្យាល័យ SmartEdu (USDP)។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម និងព័ត៌មានថ្មីៗពីកម្មវិធី SmartEdu សូមចូលទៅកាន់ទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ Smart តាមរយៈ www.facebook.com/SmartForCambodia ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ https://www.smartedu.com.kh ។

Ceremony coincided with the commencement of the SmartEdu Induction Camp for all scholars
Phnom Penh, 11th December 2019: Twenty bright Cambodian highschool students were awarded this past weekend with SmartEdu scholarships, which will support their university education by covering tuition fees and providing monthly stipends for their entire university life.
The ceremony was presided over by H.E. Dr. Hang Chuon Naronminister for education, youth and sport, and H.E. Chun Vat, head of secretariat of the Capacity Building and R&D Fund.
This is the fourth cohort of highschool students which have been offered SmartEdu scholarships since 2016. Seventy Cambodian students are now part of the program, with scholarships worth up to 15,000 USD each.
The scholarship program started with 10 scholarships, but that was quickly expanded in 2017 with support for a further 10 scholars who wanted to pursue their studies at the National Institute of Posts, Telecoms and ICT through Smart’s contribution towards the Royal Government’s Capacity Building and R&D Fund. Scholars from Cohort 1 will graduate next summerready to embark on successful careers.
“As we congratulate and welcome the next cohort of SmartEdu scholars at the beginning of their university education journey, it is delightful to see our very first group of SmartEdu scholars here today – looking a few years older but ready to face the working world,” said Smart Axiata CEO Thomas Hundt.
“Giving young Cambodians from less fortunate backgrounds the opportunity to pursue further education is a real honor for us at Smart and shows how we move boundaries by reaching out to the less fortunate to help uncover talent as well as skills that they might otherwise never know of,” added Thomas.
Previous recipients of the SmartEdu scholarships were on hand to congratulate and welcome the 20 new scholars who, after the ceremony, were whisked away with all the other scholars to the SmartEdu Induction Camp at vKirirom Resort. The threeday program includes workshops on creative thinking, critical thinking, communication and other important business skills to get them ready for university and the job market.
The SmartEdu Scholarship Program also offers scholars mentorship and other opportunities to develop their skills by attending development programs as well as taking part in Smart’s CSR outreach effortsSuccessful SmartEdu scholars will be offered employment at Smart after completing their university degrees.
The SmartEdu Scholarship Program does not only provide me with money for tuition fees and monthly stipends, but also offers me chances to be involved in many other initiativesThe SmartEdu Induction Camp presents me with a platform to receive professional mentorship and bridges me closer to my future job after I graduate in June. I look forward to giving back to society with Smart,” said Luy LysiengSmartEdu scholar from Cohort 1
The SmartEdu Scholarship Program is part of the tripartite Memorandum of Understanding (MoU) signed in 2018 by Smart with the Ministry of Education, Youth and Sport, and the Ministry of Posts and Telecommunications. Through the MoU, Smart committed to invest 1.5 million USD into two SmartEdu programs – the Scholarship Program and the University Student Development Program